Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Bursa’da 700 Yaşında Bir Ulu Çınar

Bursa’da 700Yaşında Bir Ulu Çınar

1

700 yaşında olan bu ulu çınarın gövde çevresi 9.45 metre, çapı ise 3 metre. 45 metre yüksekliğindeki çınar dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerini gölgesinde ağırlıyor

Evliya Çelebi’nin tabiriyle “Ruhaniyetli Şehir Bursa”nın ulu evliyaları olduğu gibi bir de ulu çınarları vardır. Bursa’nın çeşitli köy, mahalle ve meydanlarında bulunan bu âbide ağaçların sayısı, 50-60 yıl öncesine kadar yüz civarında iken çeşitli sebeplerle sürekli yok olmuştur. Ama bazıları da var ki onlar hâlâ tarihe tanıklık ediyor. İşte bunlardan biri olan İnkaya Çınarı, Bursa’nın ve Türkiye’nin en büyük ve en yaşlı çınarları arasındaki yerini koruyor. Bütün ihtişamıyla Uludağ’ın eteklerine yaslanmış olan bu ulu çınar, Çekirge’den Uludağ’a çıkan yol üzerindeki İnkaya kövünde yer almakta.

700 yıllık geçmişi olan bu ulu çınarın gövde çevresi 9.45 m etre, çapı ise 3 metre. 13 ana kola ve 45 metre yüksekliğe sahip İnkaya Çınarı, vakti zamanıyla harman yerine gölgelik yapsın diye dikilmiş; bugün ise dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilere dallarının altında, huzurlu bir mekân sunuyor. Yedi yüz yıldır kim bilir nelere şahit oldu bu yedi asırlık çınar… Ama bugün daha da önemlisi, onu gereği gibi korumak ve gelecek nesillere de yetişmesini sağlamak.

1

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.