Bu nasıl zırhlı araç?Tuz Buz oldu

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Bu nasıl zırhlı araç?Tuz Buz oldu1

Şırnak’ın Silopi ilçesinde, zırhlı aracın geçişi sırasında yola döşenen mayın patlaması sonrası 4 özel harekat polisinin şehit olması terörle mücadelede kullanılan zırhlı araç statüsündeki Shortlandların mayın ve patlayıcılara karşı ne kadar dirençsiz olduğunu gözler önüne serdi.

TEKNİK DONANIMLARI EKSİK

Teknolojik hiçbir yenilik yapılmayan Shortland araçların elektronik aksamı ve koruyucu zırhının zayıflığı Güneydoğu’daki güvenlik güçlerini sıkıntıya sokuyor. 1994 ile 2010 model Shortland araçların iç ve dış aksamları aslında aynı. Aracın kaza yapması durumunda içinde bulunan personeli koruyucu ekipmanlarında da önemli eksiklikler dikkat çekiyor. Bu ve benzeri çok sayıda eksiklikleri bulunan aracın günümüz teknolojilerinden yoksun olması, Shortland zırlı araçlarının kullanımının yetersizliğini gündeme taşıyor.

SÖZDE ZIRHLI ARAÇ

Güneydoğu’da terörle mücadelede her ilde 30 Shortland bulunuyor. Teknik donanım ve elektronik aksam bakımından ar-ge çalışmaları yeterli seviyede yapılmadığı için aynı özelliklerde üretilmeye devam eden araç uzun namlulu silahlar dışında roket ve mayına karşı da savunmasız.

MAYINA KARŞI DİRENÇSİZ

Shortlandlar kirpi ve kobra gibi zırhlı araçlara göre altının yere yakın ve düz olması nedeniyle mayına karşı risk oluşturuyor. Tekerlekleri de çok ufak olan Shortlandların bu nedenlerle çok çabuk devrilebildiğini belirten uzmanlar, zırhlı olarak nitelendirilen araçların hantal ve korunaksız olduğunu ve mayına karşı hiçbir dayanıklılığının olmadığını belirtti.

KAYNAK: Vahdet


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.