Boğazdan Geçen Avrasya Tüneli’nde Kazı Çalışmaları Bugün Tamamlanıyor

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Boğazdan Geçen Avrasya Tüneli’nde Kazı Çalışmaları Bugün Tamamlanıyor1

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Asya ve Avrupa’yı deniz tabanı altından geçen karayolu tüneliyle birbirine bağlayacak Avrasya Tüneli Projesi’nde, deniz altındaki tünelde kazı işleminin bitmesine tanıklık edecek.

Dünyanın en iyi mühendislik projelerinden biri olan Avrasya Tüneli Projesi’nde (İstanbul Boğazı Kara Yolu Tüp Geçişi), TBM (tünel açma makinesi) diye adlandırılan makineyle deniz altında delinen tüneldeki kazı işlemi bugün tamamlanıyor.

AVRUPA YAKASI’NDAN ÇIKACAK

Dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 19 Nisan 2014’te Asya yakasında başlayan kazı çalışmaları, bugün saat 15.00’te Başbakan Davutoğlu’nun katılımıyla düzenlenecek törenle Avrupa Yakası’nda sonlandırılacak.

TOPLAM 3344 METRE

Proje için özel olarak üretilen ve İstanbul Boğazı altında 3.344 metrelik alanı kazarak ilerleyen tünel açma makinesiyle iki kıta deniz tabanı altında birleştirilmiş olacak. Böylece Türkiye, tünelcilik teknolojisinde çığır açan Avrasya Tüneli ile dünyanın en başarılı mühendislik eserlerinden birisine sahip olacak.

‘YAP-İŞLET-DEVRET’LE TAMAMLANIYOR

İstanbul’un trafik sorununun çözümüne ve İstanbul Boğazı kara yolu geçişine katkı sağlamak amacıyla yap-işlet-devret modeliyle ihale edilen projede İstanbul Boğazı altındaki tünel açma çalışmaları, 19 Nisan 2014’te dönemin başbakanı Erdoğan’ın katılımıyla Haydarpaşa şantiyesinde düzenlenen törenin ardından başladı.

TRAFİĞİN EN YOĞUN OLDUĞU NOKTA 15 DAKİKA OLACAK

Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek Avrasya Tüneli ile İstanbul’da trafiğin çok yoğun olduğu güzergahta yolculuk süresi 15 dakikaya kadar inecek, güvenli ve konforlu yolculuk imkanı sağlanacak.

Sözleşme gereği Ağustos 2017’de hizmete girmesi planlanan projenin bitiş tarihi, Başbakan Davutoğlu ve Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın 13 Eylül 2014’te proje alanına yaptıkları ziyaret sırasında Aralık 2016’ya çekilmişti. Bu hedef doğrultusunda yüklenici firma çalışmalarını sürdürüyor.

AVRASYA TÜNELİ PROJESİNİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Avrasya Tüneli Projesi, toplam 14,6 kilometrelik üç ana bölümden oluşan projenin en önemli aşamasını 3,4 kilometre uzunluğundaki Boğaz Geçişi oluşturuyor. Boğaz Geçişi için dünyanın en gelişmiş TBM teknolojisinden yararlanıldı.

DÜNYADA İKİNCİ

Tünel açma makinesi, bentonit bulamacı kullanan tünel açma makineleri içinde 11 bar değerindeki işletme basıncıyla dünyada 2. sırada olup 13,7 metre kazı çapı ile de dünyada 6. sırada yer alıyor. TBM’nin güzergahı üzerinde hem deniz çökelleri hem de değişik basınç dayanımlarına sahip kaya birimleri (Trakya Formasyonu) yer alıyor. Bu sebeple Avrasya Tüneli Projesi, teknik özellikleri bakımından dünyanın sayılı ve ender mühendislik projelerinden biri olarak nitelendiriliyor.

2 BİN 124 KİŞİ ÇALIŞIYOR

Proje toplam bin 672 bilezikten oluşuyor. Muhtemel büyük bir depremde tünelin dayanıklılığını artırmak amacıyla iki ayrı noktada özel sismik conta monte edildi. İş güvenliği kurallarının eksiksiz uygulandığı projede, 2 bin 124 çalışan görev alırken, 250 iş makinesi kullanıldı.

Projenin sahip olduğu yüksek standartlar nedeniyle Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) sürdürülebilirlik açısından en başarılı projelere verdiği “En İyi Çevresel ve Sosyal Uygulama Ödülü”ne layık görüldü.

1 MİLYAR 245 MİLYON DOLARLIK FİNANSMAN

Proje, yap-işlet-devret modeliyle yaklaşık 1 milyar 245 milyon dolarlık finansmanla gerçekleştiriliyor. Projenin tasarım ve inşaatını gerçekleştirecek ATAŞ, tünelin 24 yıl 5 ay süreyle işletmesini üstlenecek. İşletme süresinin tamamlanmasıyla Avrasya Tüneli kamuya devredilecek.

PROJENİN BÖLÜMLERİ

Kısım 1 Avrupa Yakası Yol ve Kavşak Düzenlemesi 5,4 kilometrelik sahil yolu Kazlıçeşme’ye kadar 6 şeritten 8 şeride çıkarılıyor. Yaklaşık 1,5 kilometrelik kısım yer kotunun altına alınarak, kavşak düzenlemeleri ve yan yollar yapılıyor.

Kısım 2 Boğaz Geçişi 5,4 kilometre (TBM ve NATM tünellerden oluşuyor.) Kısım 3 Asya Yakası Yol ve Kavşak Düzenlemesi D-100 kara yolunun 3800 metrelik bölümünde yol ve kavşak düzenlemesi ile mevcut yol 6 şeritten 8 şeride çıkarılıyor.

PROJE BİLGİLERİ

-Proje toplam boyu 14,6 kilometre.

-Tünel kısmının boyu 5,4 kilometre.

-TBM (Deniz altındaki kısım) tünel toplam boyu 3,34 kilometre.

-En derin noktanın deniz yüzeyinden derinliği 106 metre.

-Bu noktada tünel üstündeki örtü kalınlığı 55 metre.

-Denizin en derin noktasında deniz tabanı derinliği 62 metre.

-Bu noktada tünel üstündeki örtü kalınlığı 26 metre.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.