Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Birkaç Cümlelik Güzel Bilgi

dana burnu böceği

dana burnu böceği

Birkaç Cümlelik Güzel Bilgi

Danaburnu kazıcı böcektir; ömrünü yer altında, yumuşak topraklarda açtığı uzun ve geniş yuvalarda geçirir. Rengi kırmızımsı, kabuğu tüylü, yürüyüşü ve uçuşu ağırdır; ancak akşam üstü yeryüzüne çıkarak uçar. Danaburnu sebze bahçeleri için çok zararlıdır; çünkü delik açarken önüne çıkan kökleri keser. Daha çok böcek kurtçuklarıyle beslenir. Danaburnu-nu yok etmek için yuvalarına mazot ve su karışımı akıtılır veya toprak kükürtle-nir. Düzkanatlıların gryllotalpidae familyasından.

DANAE. Yun. mit. Argos kıralı Akrisios ile Eurydike’nin kızı. Danae’den doğacak bir çocuk tarafından öldürüleceğini, kehanet yolu ile öğrenen Akrisios, kızını bir kuleye kapattı. Fakat Zeus, bir altın yağmuru biçimine girerek, kızın yanma gitti. Bu birleşmeden gebe kalan Danae, oğlu Perseus’u doğurdu. Bunun üzerine Akrisios, Danae ile Perseus’u bir sandığa koyarak denize attırdı. Dalgalar onları Se-riphos adasına çıkardı. Daha sonra Perseus Danae’yi Argos’a götürdü ve orada istemeden Akrisios’u öldürdü.

lkonogr. özellikle Antik çağda Danae ile altın yağmuru konusu, Pompeius sanatçılarının ilham kaynağı oldu. XVI-

danae

danae

XVIII. yy. ressamlarından bu konuyu işleyen sanatçılar arasında şunlar sayılabilir: Corregio (Roma’da, Borghese galerisi); Tiziano (Napoli, Madrid, Leningrad); Tintoretto (Lyon); Primaticcio (Fontainebleau’-da François I galerisi); D. Calvaert (Lucca), Rembrandt (Leningrad), Van Dyck (Dresden); Boucher (Angers).

DANAİDES

DANAİDES

DANAİDES. Yun. mit. Argos’un efsanevî kralı Danaos’un kızları. Kardeşi Aigyptos ile kavga ettikten sonra Argolis’e gitmek için Mısır’dan kaçan Danaos, barışmağa ve elli kızının, Aigyptos’un elli oğlu ile evlenmesine istekli gibi göründü. Apollondo-ros, elli Danaides ile nişanlılarının geleneksel isimlerini kaydetmiştir. Zifaf gecesinde Danaos’un emriyle, kızlar kocalarını boğazladılar. Yalnız Hypermnestra; Lynkeus’u öldürmedi. Hermes ve Athena tarafından bağışlanan Danaidler Pelasg’larla evlendiler ve Danao’lar, ırkını dünyaya getirdiler. Daha sonra Lynkeus babaları gibi onları da öldürdü ve hepsi Cehennem’de dipsiz bir küpü su ile doldurmağa mahkûm oldular.

lkonogr. Danaos’un kızlarının işkencesi Antik çağda sık sık canlandınlmıştır (Vatikan alçak kabartması, Münih müzesindeki resimli vazolar). Ovidius ile Propertius, Roma’daki Apollon Palatium tapınağındaki Danaies heykellerinden söz ederler. Vatikan’da saklanan bu heykellerde Danaid’ler iki yüzlü olarak gösterilmiştir. Dalıa yakın bir zamanda Ch. Le Brun’ün bu konudaki bir deseni (Frankfurt)

Frankfurt

Frankfurt

hatır-latılabilir.

danaid

danaid

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.