Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Birçok Kişiliği Olan İnsanlar

Birçok Kişiliği Olan İnsanlar

Doç. Dr. Selçuk ALSAN
i!

BİRÇOK KİŞİLİĞİ OLAN İNSANLAR

Mr. Hyde suç işliyor, Dr. jekyill sorumlu muduri Hakimler ve hukukçular bu sorunun cevabını verebilmek için ter döküyorlar. Çünkü hergün mahkemelere birden çok kişiliği olan insanlar başvuruyor. Bunların içinde en ünlüsü Da-niel Keyes’in “Billy Milligan’ın Kişilikleri” adlı kitabında anlattığı Billy Milligan’dır. Milligan 22 yaşında iken çocuk kaçırmak ve ırza geçmekle suçlanmış, fakat akıl hastası olduğu için ceza yememişdi. Psikiyatrik muayenede 24 farklı kişiliği olduğu ortaya çıktı. Bunlardan ikisi kadın ve biri küçük bir kızdı. Kişiliklerden biri İngiliz, biri AvustralyalI ve biri Sırpça konuşan bir Yugoslavdı. Kadınlardan biri lesbian (kadın eşcinsel) ve şairdi; Yugoslav ise silah ve cephane üzerinde uzmandı, diğer iki kişi hafif suçlarla ilgili idi. Işın en müthiş yanı, bu kişiliklerin birbirinden haberi olmaması idi. Suçlu cezadan kurtulabilmek için kasten yabancı kişiliklere bürünüyor olabilir. Bu durum halüsinasyonlar (boşluktan ses duymak vb.) ve şüphecilik hezeyanları ile beraber bir şizofreni (erken bunama) şeklinde veya histeri’ye bağlı körlük veya felç şeklinde ortaya çıkabilir. ABD’de Ulusal Sağlık Enstitüsünden (NIH) psikiyatr Frank Putnam Çoğul Kişilik’lerde beyin elektrik dalgalarının (elektro-ensefalogram veya EEG) kısa ara-
larla verilen parlamalara veya bir bip seslerine cevabını ine ledi. Bu cevaplar normal insanlardan farklı bulundu; oysa nc mal insanlarda en şiddetli emosyonlar bile EEG’yi değişti mez. Konuşma tedavisi uzmanı C. Ludlovv farklı kişilikle den herbirinin diğerlerinden farklı bir ses yapısı olduğuı ortaya koydu. Oysa gerçek bir aktör bile, temel ses yapısı maskeleyecek kadar sesini değiştiremez. Putnam’ ın çalışır ları çoğul kişiliklerden herbirinin kendine özgü bir yürüyüj duruşu, oturuşu ve jestleri olduğunu gösterdi.

Bu kişilerin çocukluğunda daima ağır ruhsal darbeler t lunur, örneğin Billy Milligan üvey babası tarafından dövı müş ve eşcinsel ilişkiye zorlanmıştı. Chris Costner Sizem re en küçük bir suç için kırbaçlanıyordu. Chris çocuk olar canlı» hassas ve yaratıcı idi, fakat sert ve otoriter bir 3 içinde bulunuyordu ve küçükken 2 kez çok korkunç olayl; tanık olmuştu.

Ruhsal bir travma (yaralanma) ile karşılaşan çocuk keı kendini hipnotize eder. Sizemore “Ben Eva’yım” adlı ki bında şu olayı anlatır: Küçükken boğulmuş bir adamın ce di ile karşılaşıp çok kokmuştur, fakat birden bir başka küç kızın, parlak mavi gözlerle yanıbaşında sakin sakin ölüyü s retmekde olduğunu görür, bu onun ikinci kişiliğidir.

Psikiyatr Eugene Bliss (Utah Üniversitesi) ,“meri<ez” (< re) kişiliğin yabancı benlikler (ego’lar) yaratmasını şöyle ; latır:” “Kişi son derece kpnsantre olur, dimağını boşalt herşeyi zihninden siler ve öteki kişiliğe geçmek ister, fa kişilik değiştirdiğinin farkında olmaz”. Çoğul kişilikli ins; lar genellikle çok kolay hipnotize edilebilir ve ekseri ke kendilerini hipnotize ederler. Bu kişiler çok kolay telkin tında kalırlar ve gündüzleri rüyayı andırır hayallere dalari Dr. Bliss şöyle demektedir: “kendi kendini hipnotize etn aşırı kullanılınca, hafıza kaybı (amnezi), çoğul kişilik vb. j korkunç olaylar başlar.”

R. Restak, 1984 Ekim’inde yayınlanan “Beyin” (the E in) adlı kitabında anlattığı 18 yaşındaki çoğul kişilikli has
Chris Costner Sizemore’un 22 kişiliğinden dördü, t bir aktris bu kadar başarılı rol oynamayamazdı. Sok sağa Geçmişe dönen kadın. Çilek kız, Muz kız kadın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

Check Also

Vinç Hizmetleri

Yoğun çalışma saatleri yorucu iş temposunda vakitten tasarruf etmek istemez misin?TT Vinç olarak kiralık platform ...