Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

BİR YABANCI YAZAR

Leopold Damrosch

Leopold Damrosch

Richard Wagner

Richard Wagner

 

BİR YABANCI YAZAR

Damrosch, babası gibi Wagner’i tanıtmağa yöneldi. Daha 1886’da New York’taki bir konserde Parsifal’i yönetti. Brahms ve Çaykovski’nin bazı senfonilerini Amerika’da ilk çaldıran yine Damrosch oldu. Yeni müziği “kendisi pek sevmediği halde, çağdaş amerikalı ve avrupalı bestecilerin eserlerinin tanınmasında rol oynadı. J928-1942 Arasında, okullar için müzik değerlendirmesi üstüne radyo programları düzenledi: senfonik müzik yayınlarının öncüsü oldu. Kendisi de operalar besteledi. Fakat bunların büyük bir özelliği olduğu söylenemez: Kızıl Mektup (1896), Cyrano de Bergerac (1913), Vatansız Adam (1937). Dam-roseh tiyatro oyunları için de besteler yaptı ve My Musical Life (Müzik Hayatım) [1923] adiyle hayat hikâyesini yayımladı.

Kardeşi FltANK DAMROSCH da (18591937) orkestra yöneticisiydi. 1898-1912 Arasında New York Oratoryo derneğini yönetti, New York’taki Müzik Sanatı enstitüsünü kurdu (1905-1926) ve öğretici el kitapları yayımladı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.