Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Bir Robot, Kendi Varlığının Farkına Vardı

RPI’da araştırmacı olarak görev yapan Selmer Brinsjord, içerisinde üç robotun olduğu bir test gerçekleştirdi. Testte iki robotun konuşma yeteneğini kapatan araştırmacılar, diğer robota “Aranızdan hangisi hala konuşabiliyor?” şeklinde bir soru sordu. İki robot da soruya “bilmiyorum” şeklinde cevap verirken diğer robot kendi sesini duyunca hala konuşabildiğini anlayarak “Tamam, şimdi biliyorum” dedi.

İnsanlar için kolay olan bu durum, robotlar için oldukça zor. Testi geçen robotun soruyu, dinlemesi, anlaması, sonrasında kendi sesinin “bilmiyorum” deyişini duyması, diğer robotların sesinden farklı bir sese sahip olduğunun farkına varması, sonrasında da orijinal soruyla bağlantıyı kurarak sonuca varıp hala konuşabildiğinin farkında olması gerekiyor.

Araştırmacılar, robotlarla ilgili yapılan bu testin çok önemli olduğunu söylüyorlar. Çıkan sonuca göre yıllarca çözülmeyi bekleyen bir çok problemin robotlar tarafından çözülebileceğine inanılıyor. Sonoma State Üniversitesi’nden John Sullis de tıpkı bu şekilde düşünüyor.

Rus ve Ukraynalı iki bilgisayar mühendisinin geliştirdiği bu yazılım, Turing testini geçebilen ilk yapay zeka olmuş ve kendisine sorulan sorular sonucunda 13 yaşında bir insan olduğuna ikna etmişti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.