Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa » Beyoğlu’nu zehirli tırtıllar bastı

Beyoğlu’nu zehirli tırtıllar bastı

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Beyoğlu’nu zehirli tırtıllar bastı1

Beyoğlu Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Cihangir park ve bahçelerinde iki haftadır baş gösteren zehirli tırtıllar, ağaçların yapraklarını yiyerek, bitkileri yok ediyor.
Taşıma toprak veya ithal ağaç yoluyla geldiği tahmin edilen tırtıllarla mücadele için Beyoğlu Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, birçok noktada ilaçlama çalışmaları başlattı.
Vatandaşların şikayeti üzerine harekete geçen ekipler, insan sağlığına zarar vermeyen ilaçlar kullanarak Cihangir’in hemen her mahallesinde çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler, özellikle yüksek ağaçların olduğu noktalarda vinç yardımıyla ilaçlama çalışmaları yaparak, tırtılların yayılmasını önlemek için yoğun çaba sarf ediyor.
ZEHİRLİ OLDUKLARINDAN KUŞLAR BİLE YEMİYOR

Vatandaşların yoğun olarak şikayette bulunduğu tırtıllar yüzünden çürüme belirtileri başlayan bazı ağaçlar da dalları kesilerek tıraşlanıyor. Açıklamada görüşlerine yer verilen Beyoğlu Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürü Numan Akol, söz konusu tırtılların zehirli olması nedeniyle kuşlar ve diğer hayvanlar tarafından yenilmediklerini belirterek, ilaçlama çalışmaları yapılmazsa ağaçların tamamen kuruyacağını aktardı.

Akol, kullandıkları ilaçların doğaya ve insan sağlığına zarar vermediğini vurgulayarak, ilaçların tırtılları yok ettikten bir süre sonra doğada çözündüğünü bildirdi.
Tırtılların insan sağlığına zarar vermediğini düşündüklerine işaret eden Akol, şunları kaydetti:
“Tırtılların insanlara zarar verdiklerine tanık olmadık ama bu tırtılları, kuşlar, ördekler ve tavuklar yemiyor. Normalde yemeleri lazım ama hiçbir hayvan bunu yemiyor. Doğal düşmanları yok gibi duruyor. Çok yaygın olarak tırtıllar, her tarafa yayıldı. İlaçlama dışında başka çare bulamadık. Nereden geldiği noktasında bir bilgimiz yok. İthal ağaçlar, taşınan topraklar ya da yeni dikilen bitkilerle gelmiş olabilir.”

KAYNAK: AA


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.