Anasayfa » Beyoglu’nda Müthiş Kaza

Beyoglu’nda Müthiş Kaza

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Beyoglu’nda Müthiş Kaza

Dün Beyoglu’nda müthiş bir kaza meydana gelmiştir.Dünkü Cuma akşamı saat dokuz sıralarında Tepebaşı Komisyon Bahçesi karşısında Musevi milletinden Arslan adlı kimsenin otel olarak yeni inşa ettirmekte olduğu beş katlı büyük kâgir binanın bir cihetinin iç tarafı, en üst katından birdenbire yıkılmıştır. Bu yıkılma dördüncü, üçüncü, ikinci, birinci katları da aşağı indirmiş ve o esnada mezkûr bina içinde çalışmakta olan ameleden otuz kadar kişi enkaz altında kalmıştır.

Şehremini Rıdvan Paşa ve Altıncı Belediye Dairesi müdürü Macid Beyefendi ile Tersaneli Amire itfaiye kumandanı Mehmed Paşa, Mâbeyn-i Hümayundan Kadri Beyefendi, Beyoğlu Mutasarrıflığı muavini İsmail Beyefendi ve jandarma miralayı Hüsnü Beyefendi hemen vaka mahalline yetişmişlerdir. Jandarma ve polis efradıyla cansiperane çalışılarak gece saat üç buçuğa kadar enkaz altından çıkarılan on altı kişiden ikisi hafif yaralı olduğundan evlerine gönderilmiş, beşi vefat etmiş, geriye kalan dokuz yaralı da tedavi edilmek üzere belediye hastanesine yatırılmıştır. Şehremini Rıdvan Paşa hadise mahalline geldikten sonra hemen Kalfa Valori yi çağırarak bina içerisine girmenin tehlikeli olup olmadığını sormuştur. Her ne kadar tehlikeden uzak olmadığı cevabını almışlarsa da zavallı amelelerin canhıraş sesleri enkaz altından işitildikçe, gerek Rıdvan Paşa ve gerek hazır bulunan diğer memurlar son derece müteessir olarak ve hamiyet ve insaniyet gereği her bir tehlikeyi göze alarak binanın içine girip vakit kaybetmeksizin enkaz altındakileri çıkarmaya başlamışlardır.

Kaza padişah hazretleri tarafından haber alındığında hemen Müşir Şakir Paşa kâfi miktarda askerle vaka mahalline gönderilip hafriyata başlanmıştır. Yaralıların güzelce tedavi edilmesi ve icabı halinde Yıldız Hastanesi ne gönderilmesi hakkında padişah iradesi çıkmış olup bu vesile ile padişahımıza dualar edilmiştir.

Binanın diğer taraflarının yıkılması da muhtemel olduğu mühendisler tarafından beyan edilmesi üzerine evvel emirde oralarının sağlattırılarak daha sonra hafriyat icrasına karar verildiği haber alınmıştır.

 

 


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.