Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa » Sağlık Bilgisi » Beyin Nasıl Algılar

Beyin Nasıl Algılar

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Beyin Nasıl Algılar1 2

1- “Adınız ne?” alışılmış bir soru. Düşünmeksizin cevap verildiği halde beyinde aynı anda gerçekleşen bir dizi işlem sözkonusu: Önce soru işitme merkezinde kaydedilir ve komşu “ses hatıraları resim seçici alan ” (vernike zentrum) tarafından tanınır. Sonra sinyal eğilmiş sinir demeti üzerinden öne, motorik konuşma merkezine ve motorik kabuğa ulaştırılır. Oradan ağız ve gırtlak kaslarına cevap sesini çıkartma komutu gönderilir.

2- “Şu paragrafı okuyun ” bir dizi değişik işlem i devreye sokan bir taleptir bu. Konuyu kavramak için göz ağ tabakasından iç tepkiler görme sinirleriyle, beynin arka lobundaki görme kabuğuna gelir. Oradan sinyaller işlenmek üzere açı kıvrımına ulaşır. Ancak ondan sonra yukardaki sırayı takib edecektir. Eğilmiş sinir demeti, Bro- ca-merkezî ve motorik kabuğa ulaştırılır. Burada da aynı biçimde konuşma aletleri aktifleştirilir.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.