Bedeli avlanma!

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Bedeli avlanma!1

Kastamonu’da avcılar, ayı avlamak için ihaleye girdi! Açık artırmada kıyasıya bir çekişme yaşanırken, ayılar 10 bin liradan alıcı buldu…

Tüm yurt genelinde ayı saldırılarının artması, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nı harekete geçirdi! Bakanlık, 4 kentte ayıların vurulması için kota belirledi. Buna göre Artvin’de 6, Kastamonu’da 5, Sinop’ta 3 ve Giresun’da 1 olmak üzere 15 ayının vurulması için geçen 20 Nisan’da açık artırma usulü ihale yapıldı. Her biri KDV hariç 10 bin lira üzerinden yapılan ihalede, ‘Av turizmi’ kapsamında 5 ayı, 5 Türk avcıya 50 bin liraya ihale edildi. Avcıların, ayıları Ekim ayı içerisinde belirtilen ormanlık alanlarda vuracağı belirtildi. Orman ve Su İşleri Kastamonu Şube Müdürü Yalçın Uyanık, ihaleden elde edilen gelirin yüzde 82’sinin avın gerçekleştirileceği köylere aktarılacağını söyledi.

8 YAŞ ÜSTÜ ERKEKLER!
Kota dahilinde 8 yaş üstü erkek ayıların avlanılacağını belirten Uyanık, şöyle devam etti: “Avcının yanında av rehberimiz ve bunun haricinde bizden bir personel de olacak. Bir avcının birden fazla ayı vurması söz konusu olmayacak. Kota, Küre, Ağlı, Azdavay, Araç ve Çatalzeytin gibi ayı popülasyonların fazla olduğu alanlara verildi. Bir nevi hasat yapılarak sağlıklı türlerin yetişmesi sağlanıyor. Türe artık katkı sağlamayacak, hastalıklı, zayıf ve yaşlı ayılar tercih ediliyor. Bunlar hasat edilmelidir ki daha genç, daha sağlam bireyler yetişsin.”


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.