Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

BAŞKUMANDANLIK MEYDAN MUHAREBESİ

Büyük Taarruzun dördüncü günü Yunan İşgâl kuvvetlerine kesin darbenin indirildiği meydan savaşı (30 Ağustos 1922). Dumlupınar Savaşı da denilen bu muhârebeye Mustafa Kemâl Paşa kumanda etmiştir. Türk kuvvetleri bu savaşı tâkib eden 10 gün içerisinde Anadolu’da Yunan varlığına son vermiştir. 26 Ağustos 1922’de başlıyan büyük taarruzun, 30 Ağustos gününe kadar devâm eden bölümünde Yunan kuvvetleri, doğudan ve güneyden 1. ve 2. ordularımız, kuzey ve batıdan süvâri kolordumuz tarafından Aslıhanlar bölgesinde tamâmen kıskaç altına alınmıştı. Taarruzun şiddetle sürdürülerek, düşmanın toplanmasına vakit bırakılma- masına karar verildi. Bu sebeple 30 Ağustos 1922
Büyük Taaruzdan önce Türk birliklerinin cephe hat- tındaki son durumu.
sabahı 1. Ordu ve avcı hattındaki 4. Kolorduyu denetleyen Mustafa Kemâl, taarruz emri verdi. Önce Küçük ve Büyük Adatepe mevzilerindeki Yunan birliklerine karşı yoğun top ateşi açıldı. Türk Birlikleri öğleye doğru piyâde saldırısına geçti. Akşama kadar şiddetle devâm eden savaşta düşman birçok ölü, yaralı ve esir vererek kaçmaya başladı. Böylece 26 Ağustos sabahı başlıyarak beş gün gece gündüz devâm eden Büyük Taarruz ve Başkumandanlık Meydan Muhârebesi, Türklerin kesin gâlibiyetiyle neticelenmiş, düşman tamâmiy- le mahv edilmiştir. Bu zaferin ardından Başkomutan Mustafa Kemâl Paşa; “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir ileri!” emrini verdi. Bu emirle şahlanan Türk birlikleri, Yunanlıları İzmir’de denize dökerek Anadolu’nun Türk yurdu olduğunu dünyâya bir kez daha gösterdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.