Anasayfa » Başbakanlık Bursu Başvurusu (2015 / 2016) – Ne Zaman Başlıyor, Şartları, Formu ve İşlemleri Neler?

Başbakanlık Bursu Başvurusu (2015 / 2016) – Ne Zaman Başlıyor, Şartları, Formu ve İşlemleri Neler?

Başbakanlık Bursu Başvurusu (2015 / 2016) – Ne Zaman Başlıyor, Şartları, Formu ve İşlemleri Neler?1

Ünivesite kayıtlarının bitimiden sonra 2015-2016 eğitim öğretim yılında üniversite eğitimine başlayacak olan adaylardan ekonomik durumu iyi olmayanlar KYK bursu arayışı içerisine girdiler. Başbakanlık Bursu da burslar arasında yer alıyor. Başbakanlık bursu almak isteyen öğrenciler Başbakanlık bursu nasıl alınır, ne kadardır, başbakanlık bursu almanın şartları neler, Başbakanlık bursuna nasıl başvurulur, Başbakanlık bursu başvuru başlama ve bitiş tarihi ne zaman gibi soruların cevaplarını ajanshaber.com sitemizde bulabilirsiniz.

Üniverisite kayıtlarının başlaması ile birlikte bir programa yerleşen durumları iyi olmayan adayları şimdide burs başvuruları telaşı sardı. Üniversiteye kayıt yaptıracak olan adaylardan eğitim görmek içim durumu iyi olmayanlar için kurum, kurumlar ve vakıflar karşılıksız burs vermektedirler. Bu kurumlardan biriside Başbakanlık’tır. Başbakanlık bursu başvuru tarihi ne zaman nasıl alınır, Kimler Başbakanlık bursu alabilirler. Üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren kurumlar hangileri, Başbakanlık bursu nasıl alınır, geri ödemesi var mı, Başbakanlık bursu ne kadar, Başbakanlık bursu formu nereden temin edilir. Başbakanlık bursu şartları sonuçları sorgulama işlemleri ile ilgili detaylı bilgi haberimizin detayında.

Başbakanlık Bursu, Başbakanlık tarafından üniversite öğrencilerine eğitim süreleri boyunca verilen karşılıksız burslardan birisidir. Üniversite adaylarını maddi açıdan rahat bir nefes aldıracak Başbakanlık Bursu özellikle geri ödememesi olmaması nedeniyle oldukça fazla tercih edilen burslar arasında yer alıyor. KYK Bursu haricinde öğrencilerin yaralandığı Başbakanlık bursu başvuru şartları neler? Kimler Başbakanlık Bursu alabilirler?

başbakanlık bursu başvuru ne zaman şartları neler
BAŞBAKANLIK BURSU BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN VE NASIL YAPILIR
Başbakanlık Bursu yurtkur tarafından sadece başarılı öğrencilere öncelik durumuna göre verilen karşılıksız ve geri ödemesiz burstur. Başbakanlık bursu KYK tarafından verilmekte olup burs başvuruları KYK bursu olarak kredi yurtlar kurumu tarafından yapılmaktadır. Gençlik ve spor bakanlığının bünyesinde hizmet veren kredi yurtlar kurumu kyk, her yıl öğrencilere başbakanlık bursu olarak bilinen karşılıksız burs ve öğrenin kredisi imkanı ile kalacak yurt imkanları sunmaktadır. Başbakanlık bursu almak isteyen öğrenciler Başbakanlık başvuru tarihini, kyk bursu başvuru süreleri içerisinde yapmaları gerekmektedir. Başbakanlık başvurusunu öğrenciler Kredi Yurtlar Kurumunun resmi sitesi http://kyk.gsb.gov.tr/ adresi üzerinden başvuru süresi içerisinde yapacaklar.

BAŞBAKANLIK BURSU BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

TÜBİTAK BURSU BAŞVURU ŞARTLARI İÇİN TIKLAYIN

KARŞILIKSIZ BURS VEREN KURUM VE KURLUŞLAR İÇİN TIKLAYIN
2015 BAŞBAKANLIK BURSU BAŞVURU SONUÇLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

BAŞBAKANLIK BURSU SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR
Başbakanlık bursu başvuru sonuçları e-devlet kyk.gov.tr üzerinden öğrenilebilecek.

KYK BAŞVURULARI BAŞVURU ŞARTLARI NELER

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile, ara sınıf ve yurt içi yurt dışı değişim programına katılan öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra Kurumumuz internet sayfası www.kyk.gov.tr adresinden yapılmaktadır.

ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yükseköğretim programına yerleştiren öğrenciler ek kontenjan yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından itibaren, Özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisanüstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler, kurum yurtlarında kalıp okulu uzatan artık,yıl öğrencileri, başvurularını Genel Müdürlükçe belirlenecek süre içinde www.kyk.gov.tr adresinden yapacaklardır.
Değerlendirme sonuçları; Kurumumuz internet sayfası www.kyk.gov.tr adresinden duyurulmaktadır. Başvuru sonucunda; asil listeden yurda girmeye hak kazanan öğrencilere yurdun adı, asil liste dışında kalan tüm öğrencilere ise yedek sırası verilecektir.

BAŞBAKANLIK VE KYK BAŞVURULARI İÇİN İSTENEN BELGELER
Öncelik Belgesi (Önceliği Olanlar İçin)
Şehit ve gazi çocuğu, (Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak belge) % 40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,( Tam teşekkülü hastaneden alınacak rapor)
Anne ve babası vefat etmiş olanlar,(Bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğünden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi)
Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar,(Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünden alınacak belge)
Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,(Darüşşafaka Lisesinden alınacak belge)
Anne ve/veya babası Gençlik ve Spor Bakanlığı (Merkez Teşkilatı) ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda çalışanlar veya Kurumdan emekli olanlar (Kurumdan alacakları onaylı belge)
Milli olmuş Amatör sporcular lisanslı (T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğünden alınacak belge/yazı)
2014-2015 öğretim yılında yükseköğrenim öğrencisi olarak Kurumuza başvuran ve 13.05.2014 tarihinde Manisa Soma maden ocağında meydana gelen kaza nedeniyle babası vefat eden öğrenciler (ilgili Resmi Kurumdan alınacak belge)
4 adet son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf
% 40 ve üzeri engelli ebeveyni olanların (Tam teşekküllü hastaneden alınacak rapor)
Kayıt, kimlik, yurt ücreti ve depozito ücreti makbuz/ dekontu
18 yaşından küçükler için Kurum internet sayfasından temin edilen ve doldurulan Aile İzin Onay Belgesi
Aynı öğretim döneminde yükseköğrenime başlayan kardeşe ait öğrenci belgesi, kayıt tarihinden itibaren bir ay içinde ibraz edilecektir.
Verilen süre içinde ilgili yurt müdürlüklerine kayıt yaptırmayan öğrenciler, haklarını kaybedeceklerdir.
2015 – 2016 BAŞBAKANLIK BURSU NE KADAR

Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) 2015 yılında aylık olarak 200 TL verdi. 2016 yılı için henüz ne kadar olacağı belli olmamakla birlikte 240 TL’ye çıkarılması bekleniyor. KYK bursu alan bir öğrenciye, VGM bursu ödenmez. VGM bursu alan bir öğrenciye de, KYK bursu ödenmez. Burs verilecek öğrenci sayısını, ödenecek burs miktarını, yıllık artış oranını ve ödeme zamanını belirlemeye Genel Müdürlük yetkilidir. Burs almaya hak kazanan öğrenciye, öğrencilik halinin devam etmesi ve burs almaya engel bir durumun olmaması koşuluyla öğrenim gördüğü okulun normal öğrenim süresince burs verilir. Aynı aileden sadece bir öğrenciye burs verilir.

Başbakanlık Bursu Başvurusu başlama tarihi ile ilgili tüm detaylar için ajans haber sitemizden takip edebilirsiniz.

Etiketler: başbakanlık bursu nasıl alınır, başbakanlık bursu ne kadar, başbakanlık bursu formu nereden alınır, başbakanlık bursu şartları neler, başbakanlık bursu başvurusu ne zaman başlıyor
KAYNAK: Ajans Haber

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.