Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Başarıda Kahvaltının Önemi

Başarıda Kahvaltının Önemi1

Günlük enerji ve  besin ihtiyacının  düzenli öğünler halinde yeterli ve dengeli beslenmeyle karşılanması çok önemli. Günün ilk öğünü ve en önemlisi kahvaltıdır. Uzmanlar, vücudun uyurken bile çalışmaya devam ettiğini, akşam yemeği ile sabah arasında yaklaşık 12 saatlik bir sürenin geçtiğini ifade ederek bu süre içinde vücudun, besinlerin tümünü kullandığını ve sabah kalkıldığında kahvaltı yapılmazsa beyinde yeterince enerji oluşmayacağını belirtiyorlar. Bu durumda yorgunluk, baş ağrısı, dikkat azlığı gibi sıkıntılar yaşanabiliyor. Kahvaltı yapmayan vücut kendi depolarını kullanıyor ve hastalıklar karşısında direnci düşüyor.

Farklı ülkelerde yapılan araştırmalar neticesinde uzmanlar, kahvaltının özellikle büyüme dönemindeki çocuklar ile gençlerin günlük enerji ve besin ihtiyaçlarına katkısı yanında, okul başarısındaki olumlu etkileri üzerinde de durmakta. Yapılan araştırmalar, kahvaltı etmeyen çocukların dikkatlerinin azaldığını ve verilen bilgileri sonradan hatırlayabilme ihtimallerinin düştüğünü ortaya koyuyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.