Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa » BARBADOS

BARBADOS

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

BARBADOS

BARBADOS, . Karaibler Denizinde, ada üzerinde devlet, — 431 km2, 255 000 nüf. Başkenti: Bridgetown.
Barbados, 339 yıllık İngiliz yönetiminden sonra, 30 kasım 1966’da bağımsızlığını elde etti, . Commonwealth ve Birleşmiş Milletler üyesi oldu. AnCak ada, yine de atanan bir genel vali aracılığıyla İngiliz egemenliği altında kaldı.
Başkent Bridgetown, ülkenin tüm siyasal yaşamının merkezidir. Büyük Britanya’nın hükümet ve devlet yönetimi üzerindeki etkisi çok büyüktür. 1976’ya kadar, Demokrat İşçi Partisi, 24 üyeli parlamentoda 18 koltukla iktidarı elinde tuttu. 9 eylül 1976’ da J.M.Cr. (Tom) Adams’ın yönetimindeki Barbados İşçi Partisi iktidara geldi. Batinın ekonomik düzenini benimseyen bu yeni hükümet, kendinden önceki yönetimlerin izledikleri ABD karşıtı, Küba yanlısı çizgiyi eleştirdi. Başbakan, 1976 kasımı ve 1978 aralığında kendisini devirmeye yönelik iki darbe girişimi yapıldığını ve bunların boşa çıkarıldığını açıkladı. .18 haziran 1981’de yapılan son genel seçimlerde Barbados İşçi Partisi oyların yüzde 52* sini alarak iktidarını! sürdürdü. Aynı seçimlerde Errol Barrow’un başkanı olduğu muhalefetteki Demokrat İşçi Partisi ise’ yüzde 41,1 oy alabildi.
Barbados’un çok canlı durumdaki ekonomik yaşamı esas olarak tarıma dayanır. Şeker kamışi tarımı, ekime elverişli arazinin yedide dördünü kapsar. Sebzecilik, hayvancılık ve balıkçılık, diğer başlıca ekonomik etkinlik alanlarıdır. 1970’lerin ilk yıllarından başlayarak turizm, adanın başta gelen gelir kaynağı oldu, özellikle ince kumlu plajları, adayı turistler için çekici hale getirdi. Otel ve diğer turistik tesislerin sayışı gitgide arttı. Ekonomideki bu canlılığa karşın, nüfusun önemli, bir bölümü daha çok gelir elde etmek için ülke dışına ve özellikle ABD’ye gitmeyi seçti.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.