Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

BALTİMOR KUŞU (İcterus baltimore)

Familyası: Amerika sarıasmasıgiller (İcteridae). Yaşadığı yerler: Kuzey ve Orta Amerika’da yaşar, kışın Güney Afrika’ya göç eder. Özellikleri: 18-21 cm boyunda, tu
runcu-siyah renkli, ötücü bir kuş. Baş ve sırtlarında siyah renk hâkimdir. Ömrü: 35-40 yıl. Çeşitleri: Amerika sarıasması ve pirinçkuşu da aynı âile- dendir. Amerika sarıasmasıgillerden arkadaş canlısı, hareketli ve ötücü bir kuş türü. Siyah, parlak sarı veya turuncu karışımı tüylü, oldukça uzun sivri gagalıdır. Dışları daha koyu ve yeşilimsidir. Başı, göğsü, sırtı, kanatlan ve kuyruğu siyahtır. Kanatlan açıldığında 28,5 ilâ 32 cm kadardır. Ot, at kılı ve bitki köklerinden ağaç dallarının ucuna harika torba yuvalar örerler. 1,5 metreden daha uzun yuva yapanları vardır. At kılını kullanırken boynuna ilmiklenip boğulanların yuvaya asılı vücutlarına bâzan rastlanır. Turuncu siyah renkli ötücü kuşlardır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.