Balıkesir’deki Esrarengiz İskelet Sansargillere Ait Çıktı

Balıkesir’deki Esrarengiz İskelet Sansargillere Ait Çıktı

Balıkesir Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğretim görevlileri öğrencinin bulduğu iskeletin sansargillere ait olabileceğini söyledi.

Balıkesir’de üniversite öğrencisinin bulduğu esrarengiz hayvan iskeletinin sansargillere ait bir hayvan olabileceği bildirildi. Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Veterinerlik Fakültesi öğretim görevlileri, iskelet üzerinde yaptıkları incelemede, iskeletin sansar, kokarca, gelincik ya da porsuğa ait olabileceğini söyledi.

DEĞERLENDİRME YAPTI

Sındırgı ilçesine bağlı Işıklar köyü kırsalında bulunan meçhul hayvan iskeleti kafaları karıştırdı. BAÜ Veterinerlik Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ş. Hakan Atalgın, görüntülerini incelediği iskeletle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“SANSARGİLLER AİLESİNE AİT”

Doç. Dr. Atalgın, “İskeletin fotoğraflarına baktığımızda bunun büyük ihtimalle sansargillere ait olduğunu söyleyebiliriz. Sansargiller familyasına benzettim. Bunların içinde sansar, gelincik, Porsuk, kokarca var. Bunların hepsi etçil hayvanlar. Böcek ve solucan gibi küçük hayvanları yiyerek beslenirler. Haberde ön bacakları yok şeklinde verilmiş. Bu hayvanlarda ön bacak kasla vücuda birleşir. Kemik olarak değil de kas olarak birleşme sonucunda hayvanın fotoğrafında da görüyoruz bir boşluk var vücudunda. Kas olduğundan, çürüme çabuk gerçekleşip, buradan muhtemelen ayrılmış.

Kafasına baktığımızda kendi türünün özelliklerini gösteriyor. Dişlerine bakarak dahi tür tahmini yapabiliriz. Kaburgalarına baktığımızda 13 adet saydım ben, karnivor hayvanlarda da 13 adet vardır. Baş iskeleti yine karnivor hayvan türüne benziyor” dedi.

“ENDİŞEYE GEREK YOK”

Doç. Dr. Hakan Atalgın, iskeleti bulan vatandaşların dinozora benzetmesinin normal karşılanması gerektiğini, bunun bilmemekten kaynaklandığını kaydetti. Atalgın, “Genellikle vatandaşlarımız iskeleti görmedikleri için farklı bir şeye benzetiyorlar. Bu bilinen bir tür, endişeye mahal yok” dedi.

Atalgın, iskeletin kendilerine gelmesi halinde laboratuvarda inceleme yapılmak üzere Bursa veya İzmir‘e gönderebileceklerini söyledi.

“AYNI FAMİLYA GRUBUNDAN”

BAÜ Veterinerlik Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı İsmail Aytekin de kendisinin daha çok hasta olan hayvanlarla ilgilendiğini ancak tüm verilen iskeletin sansargillere ait bir hayvanı işaret ettiğini söyledi. Aytekin, “Ben de Hakan hocamla paralel düşünüyorum. Hocamız izah etti. Bu bilgilerin faydalı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*