Bademli Dondurma Tarifi

Biliyoruzki bizler her mevsimde dondurma yermeyi isteriz fakat kışın bu pek mümkün olmuyo ondan evde yapmayı deniyebiliriz

mazemeler:

1- 500 gram krema

2-250 gram keçi sütü

3- 100 gram sütlü çikolata

4-100 gram kavrulmuş badem

5- 50 gram badem ezmesi

BADEM EZMESİ İÇİN:

1- 200 gram toz badem

2- 25 gram tereyağı

3- 100 gram şeker

4- 80 gram su

NASIL YAPILIR ?

Badem ezmesini hazırlayarak işe koyulun. Şeker ve suyu bir tencereye aktarın ve ocağın üzerine alıp kaynatın. Kaynayan karışımı soğuması için oda sıcaklığında dinlendirin. O sırada bir tava alın ve içine toz bademi koyup kavurun. Ardından üzerine kenarda beklettiğiniz şerbetten iki kepçe kadar ekleyip toz bademin şerbeti çekmesini bekleyin. Şerbet de çekildikten sonra tereyağını ekleyip eritin ve hazır olan ezmenizi önce oda sıcaklığında, ardından da buzdolabında soğutun.

Badem ezmesi dinlenirken bir sos tavası alın ve içine süt ve kremayı ekleyin. Kenarlarından kaynamaya başlayıncaya dek pişirin. Karışımın kenarlarında hareketler oluşmaya başlayınca ocaktan alın. Ocaktan aldığınız bu karışımın içine sütlü çikolatayı ekleyip eritin. Badem ezmesini ve kırılmış bademleri de ekleyip karıştırmaya devam edin. Dondurma harcını bir kaba alıp dondurucuda soğumaya bırakın. 1 saat aralıklarla dondurmayı dondurucudan çıkarıp karıştırın ve yeniden dondurucuya bırakın. 8 saat boyunca ara ara çıkarıp karıştırdığınız dondurmayı 8 saatin ardından karıştırmak için çıkarmanıza gerek yok. 10-12 saat daha hiç dondurucudan çıkarmadan bekletmeniz yeterli. Misler gibi ev yapımı dondurmanız hazır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.