Babam Benim Malımı Aldı

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Asr-ı saadette biri gelip sevgili Peygamberimize(A.S.) babasından şikâyet etti:— Ya Resûlallah! babam benim malımı aldı, dedi.Resulü Ekrem (A.S.)— Git, babanla beraber gel! buyurdu.Adam gitti. Sonra babasıyla geldiler. Resulü Ekrem (A.S.) adama.— Oğlun, malı hakkında senden şikâyet ediyor.Babam malımı aldı, harcadı diyor. Babası:— Ya Resûlallah! Onun malından çok az bir miktar halası için; teyzesi için ve kendim için sarfettim,dedi. ‘ ..Resûlullah (A.S.) kendisine gelen vahiy ile adamın içinden geçenleri bir bir okuyordu. Adam içindenevladı hakkında çok acı bir sitem ediyor, içinden şiirler geliyordu:Resûlü Ekrem (A.S.).- Babaya:

— Şu evinde ve içinden okuduğun beyitleri (şiirleri) bize de okuyuver burada buyurdu. Babanın şiirleri:

— Oğlum, sen anandan pek küçük ve malsız ola-‘rak dünyaya geldin. Büyüyünceye kadar uzun zamanbir çok ihtiyaçlarını ve zahmetlerini hep ben yüklendim. Küçüklüğünde bir gece hasta olmuştun, o geceüzüntüden sabaha kadar gözlerime hiç uyku girmemişti. Senin inlemenden (ağlamandan) yüreğim sızlayıp gözlerimden yaşlar dökülüyordu. Sen şimdi, ey vefasız evlat benim zayıflığıma hiç ağlamıyorsun. Büyüdün, yaşın ve kuvvetin arttı. Bugüne kadar beni geçindiren sanki lıepi senmişin gibi hareket ettin, banakarşı çok kaba ve sert bir düşman tavn takınarak acımasız davrandın. Şendeki olan babalık hakkıma, birkomşunun komşusuna yardımı kadar bile riâyet etmedin (korumadın).Bu şiirleri yana yakıla okuyan dertli baba oradaki, bulunanları gözyaşları içinde bıraktı. Ve ResulüEkrem (A.S.) Efendimiz bütün ümmetlerini irşâd edenşu Hadis-i şeriflerini buyurdular:En te ve mâlüke li-ebiyke.Manâsı; Ey genç «Sen de, malın da babanınsın!»

İZÂH VE AÇIKLAMA;Ey Hak Yolcusu! Bu hadiseden ibret almak ancaksaâdet yolcuları için mümkündür. Eğer saadet erbabmdan başkaları bu hadiselerden ibret alabilseydimüslüman bir babadan olan üç beş oğul bir babayabakamıyor, onun ihtiyaçlarını görmüyor. Baba tek .başına beş on oğulu bakmış, onların her ihtiyaçlarınıtemin etmiş de bu oğullar bir tek ihtiyar babalarınabakamıyor, onun ihtiyar halindeki ihtiyaçlarını gidermiyoıiar. Halbuki oğul da, babamn malı da» amabu beyanı anhyacak saâdet ve hidâyet erbabı olmakgerek!..Ana babaya âsi olmak, onlara bakmamak, onların sözlerini dinlememek en büyük günahlardan biridir. Hem de Allah’a sirk kokmak günahından sonragelen bir günahtır. Bu dini hikâyeler Kitabımızın çokyerinde de geçtiği gibi bu günahın affı yok, bu günahinşam Cehennemin en alevli azabil köşesine götürür.Bir evlat ki, babasının, kıymetini bilmez, onun yemesine içmesine bakmaz, onun tüm ihtiyaçlarını yerine getirmek için gayret göstermez, ana ve babasınabeş vakitte onlar için hayır duâ etmezse, bu evlât cehenneme odun (Amaya yarar başka bir işe yaramaz.Bir adam ki ana ve babasmı gücendirir, o adamınduâ ve ibadetleri kabul olunmadığı gibi imansız ölmesine de sebeb olur. Karısı yüzünden annesini darıltan karısının ağzına bakıp da annesini gücendiren,gönlünü kıran evlâtlara la’net Olunmuştur. Allah’ınla’net halkasını boynuna geçiren adam dünya ve âhirette huzur ve saadet yüzü göremez.Bazı adamlar, anne ve babasına fitre zekatla yardım etmeye kalkarmış. Anne babaya zekat verilmez.Onlar senin hem cennetindir. Eğer memnun edebilir,dini ölçülerle onlann duasını alabilirsen senin cennetindir. Hem de Cehennemindir. Eğer onları bakmazsan.Peygamberimiz (A.S.) «Hümâ Cennetüke ve nârüke» buyurmuştur. «Onlar — anne ve babası. Senincennetindir veya cehennemindir.) demektir.Bazı ahmak adamlar bilir ve tanınz, ki, kendi anne ve babalanna eziyet ederler de hiç farkmda bile değildir, aldırmaz: Eğer başka bililerinin evlâtlanndanböyle bir saygısızlık ve eziyet gördüğünü duysa veyagörse onlara acır. Yazık der, bak şunlara der. Pekisen de aynı günah ve yazıklar içindesin ya!..


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.