Anasayfa » Haber » Audi E-Tron İncelemesi

Audi E-Tron İncelemesi

Çok geleneksel bir Audi. Muhtemelen e-tron hakkında not edilecek ilk şey. Bu, sınırları bulanıklaştırmak veya radikal davranmak istemeyen, ancak düzenli SUV alıcılarını atlamayı yapmaya ikna eden bir elektrikli otomobil. Audi buna “kavram netliği” diyor.

Tesla Model X kasıtlı olarak farklı görünür ve farklı hisseder, Jaguar I-Pace, her ikisi de bir etki yaratmaya ve her yerinden alıcıları çekmeye çalışacak şekilde, kısmen SUV, kapak, geçit ve coupe’dir. Her ikisinin de büyümeye ihtiyacı var. Fakat büyük satış hacimlerini savunan Audi, insanların tanıyacakları, anlayabilecekleri bir araç yarattı.

Her ne kadar aynı boyutta olsalar da, e-tronun altında bir Q7 ile çok az benzerlik vardır. Bu yeni bir yenilik değil, ancak MLB Evo platformu hem bu hem de gelecek yılın e-tron Sportback’ini destekleyecek şekilde uyarlandı. Her dingilde, arkada 402bhp ve 490lb ft ve 700kg, 95kwh pil takımı için önden biraz daha güçlü bir elektrik motoru var.

E-tron Brüksel’de, A1’i birleştiren (şimdi SEAT’ın Martorell tesisine taşınan) fabrikasında inşa edilmiştir. Audi, A1 ile benzer numaralarda oluşturulacağını söylemek dışında satış hacimlerini konuşmayacak. Akü ayrı bir Brüksel fabrikasında üretilmiştir ve doğrudan şasinin altına cıvatalar.

Audi’deki diğer elektrik platformları boru hattında. Son zamanlarda gösterilen e-tron GT konsepti, Porsche’nin Taycan’ını temel alırken, Audi ve Porsche hattında, dahili olarak KKE olarak bilinen yepyeni bir elektrikli platform üzerinde ortaklaşa çalışıyorlar. Bu, VW Grubunun daha büyük otomobillerinin (muhtemelen Bentley de dahil olmak üzere) temelini oluşturacakken, VW’nin kendi MEB platformu ID modellerinde kullanılacak.

Yeterince sanayi sohbeti. Bu e-tron bir başka rozet daha giyiyor: 55 (Audi’nin 333-408bhp’a sahip otomobiller için gösterişsiz tanımlaması). Farklı güç çıkışlarına sahip e-topların, daha küçük bir batarya içeren giriş seviyesi bir sürüm de dahil olmak üzere kısa bir süre sonra olacağının varsayılması güvenlidir. Bu, menzili iddia edilen 248 milden düşürebilir, ancak giriş ücretinin £ 71,490’dan düşmesine de yardımcı olur. Hızlı bir tane de boru hattında.

E-tron beş kişiliktir (yedi koltuk seçeneği yoktur – en azından bu aşamada) ve 605 litrelik geniş bir bagajı var. Anahtar donanımlar arasında uyarlanabilir havalı süspansiyon, LED farlar, 360 derecelik kameralar, aracın her iki tarafında anahtarsız ve şarj noktaları bulunurken, seçenekler arasında birinci bir seçenek var: bu üretim arabasında ayna yerine yan kameralar bulunuyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.