Atget, Eugène
Atget, Eugène

Atget, Eugène

Atget, Eugène
Fransız fotoğraf sanatçısı (Libourne 1857-1927). Çağımızın en iyi fotoğrafçılarından sayılan Eugène Atget, denizcilik, tiyatro oyunculuğu ve ressamlık yapmış, kırk yaşında fotoğrafçılığa başlayarak, çoğunlukla kimsenin bulunmadığı saatlerde Paris’in olağandışı fotoğraflarını çekmiştir. Çoğunlukla aynı yerin farklı açılardan ve fark- lı zamanlarda çektiği fotoğraflarında, aynı konuyla ilgili, belge niteliği taşıyan 2 fotoğraf bütünüyle farklı anlamlar taşıyabilir. Öldüğünde gerçeküstücü ressamlar ve birkaç antikacı ile kütüphaneci dışında hemen hiç kimsenin tanımadığı Atget, özellikle Berenice Abbott’un
258 ATEŞÇİÇEĞİ
ABD’nin doğu kesimde yaygın bir ateşböceği türünün dişisi ve erkeği. Haziran ve temmuz akşamlarında çayırlar, binlerce ateşböceğinin parıldayan ışıklarıyla aydınlanır.
a. lampyris). Dişilerinin, çiftleşme çağrısı olarak karınlarının son bölütündeki ışın aygıtından saçtıkları sarı-yeşil ışıktan ötürü bu ad verilmiş olan ateşböceği cinsi üyelerinin boyları, 0,5-2 cm arasında değişir. Dış kabukları oldukça yumuşaktır. Her türün dişisinin yaydığı ışık farklıdır ve bazı türlerin dişileri, böylelikle öbür cinslerin erkeklerini bularak onları yerler. Türlerin çoğunda dişiler kanatsızdır. Larvalar etçildir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*