Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Astrahan

Astrahan

Astrahan

Rusya Federasyonu’nunda kent. Hazar denizine yaklaşık 1 00 km uzaklıkta, Volga deltasının başlangıcında yer alan, aynı adlı yönetim bölümünün merkezi olan Astrahan’ın nüfusu 509 000’dir. Rusya’nın en büyük limanlarından biri olan limanı, Volga’da çalışan ırmak gemilerinden Hazar denizine giden deniz gemilerine aktarmanın yapıldığı yerdir. Hazar denizinin kuzey kesiminin sığ olması nedeniyle, Hazar’daki büyük gemiler, Astrahan’a 200 km uzaklıktaki bir demirleme yerinde dururlar; yükler buradan, derinleştirilmiş bir deniz kanalı aracılığıyla taşınır. Önemli bir balıkçılık limanı ve Rus havyar sanayisinin merkezidir. Orta Asya’da yetiştirilen karakul kuzuları kürkünün ticareti bu limandan yapıldığı için söz konusu kürklere “astragan” adı verilmiştir.

Altınordu devletinin parçalanmasından sonra ortaya çıkan Tatar hanlıklarından birinin başkenti olan (1466) Astrahan, 1554-56’da Ruslar tarafından alındı ve tahkim edildi (kalesi günümüzde de ayaktadır). XVI ve XIX. yy’larda Asya’ya giden Volga su yolunun üstünde bir ticaret merkezi olarak gelişti. Demiryollarının gelişmesiyle önemini yitirdiyse de, 1942’de Kafkaslara 1970’te de Kazakistan’a demiryoluyla bağlandıktan sonra, yeniden önemli bir ulaşım merkezine dönüştü.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.