Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

aspir

aspiraspir
Bileşikgiller ailesinden devedikenine benzer yıllık bitki türü (Bil.ja Carthamus tinctorius).¡Yağ bakımından zengin tohumları ve kırmızı boya elde edilen çiçekleri için ılıman bölgelerde yetiştirilen aspirin boyu 1 , 2 m’yi bulabilir. Renkleri çeşitli|dir, (kırmızıdan sarı ya da beyaza kadar değişiklik gösteren çiçeklerinden, eskiden ruj yapımında ve kumaşlarda yaygın olarak (günümüzde dana az) kullanılan kartanin adlı kırmızı boya elde edilmesinde yararlanılmıştır. Ayrıca, aspir tohumlarından çıkartılan yağ şeffalığını korur; boya ve sabun yapımında kullanılabilir. Üstelik doymamış bir yağ olduğu için, yakın dönemde aspir yağı, kolesterol düşürme perhizinde olan insanlara yönelik üretilen margarin ve yemeklik yağlarda gün geçtikçe daha yaygın |biçimde kullanamaya başlanmıştır.

Aspir bir yağ ürünü olarak öncelikle Hindistan, Mısır, İsrail ve Türkiye’de, kısa bir süredir de ABD’de de yetiştirilmektedir. Bengal’deyse hâlâ boya kaynağı olarak yetiştirilir. Meksika safranı ya da yalancı safran, aspirin kuru tepeciklerinden yapılır ve daha ucuz olduğu için gerçek safranın yerine kullanılır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.