Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Asor adaları

Asor adaları
Atlas okyanusunda Portekiz’e bağlıtakımada.37°- 39° Kuzey enlemleri arasında, Portekiz’in kuzey kıyılarının 1 190 km batısında yeralan Asor adaları kuzeybatıdan güneydoğuya doğru 645 km’yi aşkın bir uzunluk boyunca sıralanan başlıca 9 adadan oluşur. Toplam yüzölçümü 2 247 km2, toplam nüfusu 253 600’dür. Halkı büyük ölçüde Portekiz kökenlidir. Corvo ve Flores adını taşıyan batıdaki küçük adalar, Faial, Pico, Sao Jorge, Graciosa ve Terceira adalarından oluşan orta gruptan 240 km kadar uzunlukta açık denizle ayrılırlar. Bu adalar ile güneydoğudaki Sao Miguel e Santa Maria adaları ve Formigas adacıkları da birbirlerinden açık denizle ayrılırlar. Sao Miguel en büyük (746 km2) ve en yoğun nüfuslu adadır. Santa Maria dışında tümü yanardağ kökenli olan, lavlar ve yanardağ küllerinden oluşmuş adaların çoğunda, sık sık ciddi depremler olur; tümü dağlıktır ve kıyıdan birkaç kilometre içerde yükseltiler 900 m’yi aşar. Yüzölçümü 433 km2 olan Pico’da, takımadaların en yüksek doruğu O Pico yanardağ konisinin yükseltisi 2 351 m’yi bulur.

İklim ılımandır; mevsimler arasında çok küçük farklılıklar görülür. Ocak ayı sıcaklık ortalaması 16 °C, ağustos ayı sıcaklık ortalaması 22 °C dolayındadır. Adaların rüzgiâra bakan tarafları çok yağış alır (yılda 762-1 525 mm). Yağışların çoğu kışın, fırtınalar sırasında düşer. Adaların yüksek olmayan kesimlerinde bitki örtüsü zengindir; ayrıca muz, ananas ve astropikal meyveler yetişir. 450-900 m arasındaki yüksekliklerde ılıman iklim tahılları ve meyve ağaçları ağır basar (yakın dönemde hayvancılıga|da başlanmıştır). Tarım büyük ölçüde yamaçlarda düzenlenmiş taraçalarda yapılır. Balıkçılık (sardalya, tonbalığı, vb.) gelişmiştir. Büyük kesimi tarımda çalışmakta olan nüfus, gençlerin Portekiz’e ve ABD’ye göçmeleri yüzünden azalmaktadır. Adalardaki başka ticaret limanları Sao Miguel’deki Ponta Delgada, Faial’daki Horta ve Terceira’daki Angra do Heroismo limanlarıdır.

Asor adalarını 1 427’ye doğru bulan Portekizliler, ıssız olan adalara birkaç yıl sonra yerleşmeye başladılar. 1 580- 1640 arasında İspanyol işgalinde kalan (İspanyol filolarının ikmal üssü olarak kullanıldı) adaları sonra, geri alındılar ve üç yönetim bölümüne ayrıldılar

Asor adaları

Haritada, Atlas okyanusunda bir adalar grubu olan Asor adalarının konumu görülmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.