Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Aşoka

AşokaAşoka
Hindistan’ın en büyük imparatorlarından biri (İ.Ö. III. yy.) Çandraqupta Maurya’nın torunu, Bindusara’nın oğlu olan Aşoka (ya da Asoka), Taksila ve Uccayn valiliklerinde bulundu. Babası ölünce (İ.Ö. 273) Maurya sülalesinin ücüncü imparatoru olarak tahta çıkıp, Kalin- ga’yı, günümüzdeki Onssa eyaleti topraklarını, günümüzdeki Afganistan ve Belucistan da dahil Hindistan’ın kuzey ve orta kesimlerini topraklarına kattı. Kalinga savaşının korkunçluğundan etkilenerek, buddhacılığı benimsedi ve o tarihten sonra savaşmayarak, ülkesini hayırseverlik ve acıma temellerine dayanarak yönetti. Sert kanunları esnetti, ahlâk ve adaletin temellerini attı.

Aşoka’nın birçok fermanı, özellikle de pratik ahlâk ve merhamet üstüne fermanları, Hindistan’ın her yanına dikilen dikili taşlara ve kayalara yazıldı. 30’dan çoğu günümüze kalan bu yazıtlar, Aşoka dönemiyle ilgili başlıca bilgi kaynağını oluşturur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.