Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

ASHÂB-I KEHF’İN (MAĞARA ARKADAŞLARI) İSİMLERİNİN HASSELERİ HAKKINDA VÂRİD OLAN SAHÎH HADÎSLER VE TEFSİRCİLERİN GÖRÜŞLERİ

îmam Nisaburî (rahmetullahi aleyh), îbni Abbas (RA.) Hazretleri’nin şöyle söylediğini naklediyor: Şüphesiz ki AS- HÂB-I KEHF’in isimleri bir şeyi arzulayıp ulaşmaya, bir şeyden kaçıp kurtulmaya, yangını söndürmeye yarar. Yangında (başka çare kalmayınca) onlann isimleri bir hırka, bir bez parçası üzerine yazılıp yangının içine atılır. Çocuğun ağlamasını durdurmak için yazılıp beşiğinde baş altına konulur. Zi- raatin verimli olması için (bütün maddî tedbirlere baş vurduktan sonra), bir kâğıt üzerine ysızılır, bir ağacın ucuna asılarak tarlanın ortasına dikilir. Musibetler, ateşli hastalıklar, zenginlik, makam ve mertebe, hükümdarların yanma girmek gibi hususlarda yararlıdır. Bilhassa hükümdarların yanına girerken sağ baldıra sıkıca bağlanır. Kadın doğum yaparken güçlük çektiğinde yazılıp sol uyluğuna bağlanır. Ayrıca bu isimler malı korumak, denizde güven içinde seyretmek, öldürülmekten kurtulmak için de yazılır. Allah doğru olanını daha iyi bilir4” Ashâb-ı Kehf’in isimleri şunlardır: YEMLÎHA, MEKŞELÎ- NÂ, MEŞÎLÎNÂ, (bu üçü devrin hükümdarlarının sağ yanında yer alırlardı) DAKYANUS, MERNUS, DEBENUŞ, ŞAZENUŞise hükümdann solunda yer alırlardı. Devrin hükümdarı önemli işlerde bunlarla istişare ederdi. Bunların yedincisi ise kendilerine kaçarken tabi’ olan çobandır, tsmi, KEFEŞTATAYÜŞ’- dür. Köpeğin rengi ise esmer ya da sarımsı idi. Biraz kırmızıya yakın olduğu da söylenir. Köpeğin ismi ise KITMÎR’dir. Bulundukları beldenin ismi EFSUS’dur. Bu isim câhiliye devrine aittir. İslâmiyet devrinde ise bu isim TARSUS olarak kullanılmıştır. Doğu tarafından Konya’ya yakındır.47″ Bir hadîste Resûlüllah (S.A.V.) Efendimiz’in şöyle buyurduğu rivâyet ediliyor: «Çocuklarınıza Ashâb-ı Kehf’in isimlerini öğretin. Çünkü bu isimler bir evin kapışma yazılacak olsa, o ev yanmaz. Bir elbise üzerine yazılsa çalınmaz. Bir deniz vasıtası üzerine yazılsa batmaz.»477 Ebû Saîd el-Müftî’l-Hâdim (rahmetullahi aleyh) diyor ki: Rüyamda ASHÂB-I KEHF’i gördüm. Onlara dedim ki; biz te- berrüken sizin ism-i şeriflerinizi bazı işlerimiz ve ahvâlimizde yazıyoruz, fakat hiç de te’sirini göremiyoruz. Onlar bana şöyle dediler: Bizim isimlerimizi daire şeklinde yazınız ve ortasına da Kıtmîr ismini yerleştiriniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

Check Also

Vinç Hizmetleri

Yoğun çalışma saatleri yorucu iş temposunda vakitten tasarruf etmek istemez misin?TT Vinç olarak kiralık platform ...