Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Aruba

Aruba

Aruba
Antil denizinde ada. Venezuela kıyılarının 32 km kadar açığında yeralan Aruba, eskiden Hollanda Antilleri’ne bağlıyken, 1 Ocak 1986’da özerklik tanınarak, 1996’da tam bağımsız olması kararlaştırılmıştır. Yüzölçümü 186 km2, nüfusu 62 000 olan Aruba’da, tropikal yarı kurak iklim egemendir. Yükselti Jamanota doruğunda 188İ m’yi bulur. En büyük kenti Oranjestad, aynı zamanda da yönetim merkezidir. Nüfusun çoğunluğu Hollandalı-Kızılderili karaşımı melezlerden oluşur. Resmî dil Hollandaca’dır. İspanyolca, Portekizce ve Hollandaca karışımı bir dil olan Papiamento da yaygın olarak konuşulur. Aruba ekonomisi uzun süre turizme ve Venezuela’dan alınan petrolün arıtılmasına bağımlı kalmış, 1960’tan başlayarak petrol arıtılması ve taşımacılığının gerilemesi, 1985’te de ana petrol rafinerisinin kapatılmak zorunda kalınması, adanın yalnızca ekonomik geleceğine değil, bağımsızlık umutlarına da gölge düşürmüştür.

1499’da İspanyollar tarafından bulunan ada, 1634’te HollandalIlar tarafından alınmış ve Napolyon savaşları sırasında bazı kısa aralar dışında, hep Hollanda’ya bağlı kalmıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.