arsenikti mineraller

arsenikti mineraller

Mim eti t, kurşun ve klor içeren arsenikti bir mineraldir. Genellikle demir pasını andıran yeşil, sarı ya da kahverengimsi kütleler oluşturur. Fotoğraftaki şeffafçift piramit uçlu altıgen billur; Namibya'da Tsumeb'de çıkarılmıştır.

Mimetit, kurşun ve klor içeren arsenikti bir mineraldir. Genellikle demir pasını andıran yeşil, sarı ya da kahverengimsi kütleler oluşturur. Fotoğraftaki şeffafçift piramit uçlu altıgen billur; Namibya’da Tsumeb’de çıkarılmıştır.

Genellikle arsenik filizlerinin yükseltgenme ürünleri olarak görünen arsenik ve oksijen bileşimleri. Arsenikli mineraller düşük sıcaklıklarda tortu oluşturduklarından çoğunlukla, yüzeye yakın damar ve kovuklarda birikirler. Mimetit, kurşunun önemsiz bir filizidir; parlak renkli eritrit ve anaberjitin, kobalt ve nikel maden yataklarını belirlemede yararlı olmalarına karşılık, öbür arsenikli minerallerin ticari önemi azdır. Arsenikli mineraller arsenik asitin geçiş metali tuzlarıdır; dolayısıyla, 4 oksijen atomunun ortasında arsenik atomundan oluşan arsenat (As04) grubunu içerirler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*