Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Arkansas

Arkansas
ABD’nin güney kesiminde eyalet. Kuzeyde ve kuzeydoğuda Missouri, doğuda Tennessee ve Mississippi, güneyde Louisiana, batıda Texas ve Oklahoma eyaletleriyle sınırlı olan Arkansas’ın yüzölçümü 137 742 km2, nüfusu 2 350 725, merkezi ve en büyük kenti Little Rock’tur. Ilıman bir iklim etkisindeki (orta kesimde yeralan merkezi Little Rock’ta, lOcak ayı sıcaklık ortalaması 4 °C, Itemmuz ayı sıcaklık ortalaması 27 °C, yıllık yağış ortalaması 1 232 mm’dir) eyalette, XX. yy’ın ortalarına kadar başlıca gelir kaynağı tarım olmuş, o tarihten bu yana, birçok sanayi projesinin uygulamaya konmasıyla, sanayi öne geçmiştir. Petrol, doğal gaz, vanadyum, boksit, maden kömürü, vb. yeraltı gelir kaynakları bakımından zengin olan eyalette, başlıca sanayi kolları arasında, besin sanayisi, petrol sanayisi (rafineriler), kimyasanayisi, elektrikli araç gereç yapımı, hazırgiyim sanayisi, metalürji, kereste ve kâğıt sanayileri sayılabilir. Ayrıca eyalet, önemli bir kültür (Arkansas Eyalet Üniversitesi, ArkansasTeknik Üniversitesi, Henderson Eyalet Üniversitesi, Güney Arkansas Üniversitesi, Arkansas Üniversitesi, vb. birçok üniversite ve kolej) merkezidir.

Arkansas ırmağı kıyısında bir limanı kenti olan Little Rock, Arkansas eyaletinin merkezi ve en büyük kentidir. Özellikle bir ticaret merkezi olan kent; tarım ürünlerinin pazarlandığı yerdir.

Arkansas ırmağı kıyısında bir limanı kenti olan Little Rock, Arkansas eyaletinin merkezi ve en büyük kentidir. Özellikle bir ticaret merkezi olan kent; tarım ürünlerinin pazarlandığı yerdir.

 VVashington'da federal hükümet binası örnek alınarak yapılan Arkansas eyalet meclisi binası, Little Rock kentinin ticaret semtinde yeralır

VVashington’da federal hükümet binası örnek alınarak yapılan Arkansas eyalet meclisi binası, Little Rock kentinin ticaret semtinde yeralır

sanayisi, elektrikli araç gereç yapımı, hazırgiyim sanayisi, metalürji, kereste ve kâğıt sanayileri sayılabilir. Ayrıca eyalet, önemli bir kültür (Arkansas Eyalet Üniversitesi, ArkansasTeknik Üniversitesi, Henderson Eyalet Üniversitesi, Güney Arkansas Üniversitesi, Arkansas Üniversitesi, vb. birçok üniversite ve kolej) merkezidir.

TARİH

Arkeoloji buluntularından anlaşıldığına göre, İ.Ö. 1000 yılına doğru Kızılderili kabilelerin yerleştikleri Arkansas eyaleti topraklarına, 1541 -1542’de Hernando de So- to’nun adamları ulaştılar. 1673’te Jacques Marquette ve Louis Jolliet’nin yönettikleri bir keşif heyeti, Arkansas ırmağının kaynağına doğru ilerledi. 1682’de Mississippi ırmağının denize döküldüğü yere ulaşan Robert Cavelier de la Salle, günümüzdeki Arkansas eyaleti topraklarını da içeren Mississippi vadisine, Fransa kralı Louis XIV adına el koydu ve Louisiana diye adlandırdı. 1686’da adamlarından Henri deTonty, Arkansas’ta beyazların ilk kalıcı yerleşmesini kurdu ve Aux Ares adını verdi (sonradan adı “Arkansas Post”a dönüştürüldü). 1719-1720’de bir Alman göçmenleri topluluğunun yerleştiği bölge, 1762’de Mississippi ırmağının batısındaki bütün bölgelerle birlikte İspanyollara bırakıldı. 1803’te ABD, Louisiana eyaletiyle birlikte Arkansas’ı da İspanyollardan satın aldı. Ayrılık Savaşı sırasında konfederasyon devletlerinin (Güneyliler) safında yeralan Arkansas, 1868 ortalarında yeniden ABD’nin eyaletlerinden biri oldu.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.