Anasayfa » ARIKUŞU.

ARIKUŞU.

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Avrasya, Afrika ve Avustralya’ nın ılıman bölgelerinde ankuşlannın 25 kadar türü yaşar. Bunlar göz alıcı renklerle bezenmiş çok gösterişli ve zarif kuşlardır. Bayağı ankuşunun (Merops apiaster) erkeği ile dişisi birbirine çok benzer.

 

 

İkisinin de sırtı kızıl kahverengi, gerdanı san, karnı ise yeşilimsi mavi renktedir. Uzun ve hafifçe aşağı kıvnk olan gagalannın ucu sivridir. Kuyruklarının tam ortasında, öbür kuyruk tüylerinden daha uzun olan iki tüy bulunur. ,
Böceklerle beslenen ankuşlannın en sevdiği yiyecek, adlanndan da anlaşılacağı gibi anlardır. Bu yüzden an kovanlannın çevresine bazen 20-30 kadar ankuşunun üşüştüğü olur. Kırlangıçlar gibi süzülerek uçan ankuş-lan küçük gruplar halinde avlanır ve uçarken havada yakaladıklan öbür kanatlı böcekleri de yerler. Kuru dallara, telefon tellerine ve direklere tünemeyi çok seven bu kuşlar, konduklan yerden birden havalanıp bir böcek yakalayarak yeniden tüneklerine dönerler. Gagalannda tuttukları iri ve sokucu böcekleri öldürünceye kadar tüneğe çarpar, sonra bütün olarak yutarlar. Tek bir nota üzerinden sürekli yinelenen ötüşleri flüt sesini andınr.
..Genellikle bir arada yaşamayı seven ve sürü halinde yuvalanan ankuşlan yumuşak kumlu toprağı gagalanyla kazar ve çıkan toprağı ayaklanyla iterek geriye yığarlar. Uzunluğu 2 metreyi bulabilen bu tünelin ucunda yuva olarak kullanılan yuvarlak bir oda bulunur. Dişi ankuşu kumun üstüne beş ya da altı tane beyaz yumurta bırakır.
5. C. PorterlBruce Coleman
Ankuşu çoğu kez kuru bir dala tüner, uçan bir böcek gördüğünde atılıp onu yakalar ve tüneğine dönerek yer.
Bayağı ankuşu yazın Avrupa’nın güneyinde, Ispanya’dan Bulgaristan’a kadar olan yerlerde ve Türkiye’nin bütün bölgelerinde yuvalanıp kuluçkaya yatar. Sonbaharda kalabalık sürüler halinde Afrika ve Hindistan’a göç ederler. Aynca Türkiye’nin Çukurova ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yeşil ankuşu {Merops supercilio.sus) denen bir tür daha yaşar.
Ankuşu türlerinin çoğu Afrika kıtasında dağılmıştır. Bunlardan kırmızı ankuşu (Merops nubicus) bazen toy ve leylek gibi iri kuşlann sırtında yolculuk yaparak, kuşlardan ürküp kaçışan çekirge gibi böcekleri yakalar. Aynı amaçla kamyonlan izlediği de olur.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.