Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Arı kovanına çomak sokmayan çocuk mu olurmuş ?

Arı kovanına  çomak sokmayan  çocuk mu olurmuş ?

1

Çocukluğunuzda su içen bir serçeyi izledinizmi hiç ? Heryudumda başını kaldırıp çevreyi gözetleyişini… Bir serçenin yüreği olursunuz oan , yada ürkek bir serçe olu rçocuk yüreğiniz … Ağzındaki yiyeceği taşımakta zorlanan bir karıncaya acıyıp yuvasının girişine daha çabuk ulaşmasına yardım ettinizmi hiç? Diğer karıncalar hassas duyularıyla farklı bir durum olduğunu nasıl da sezerler ve arkad aşlarını yuvaya almak istemezler. ..

Yuvaya girmek için ısrarcı olan zavallı karıncayı ısırarak, sürükleyerek yuvanın girişinden uzaklaştırırlar. Ve siz yardım ettiğinizi sanırken aslında ne büyük bir kötülük ettiğinizi anlarsınız. Hayatın seyrine müdahale etmenin doğru olmayabileceğini müşahede edersiniz daha çocuk yaşta. Toprağa gömdüğünüz bir şeftali çekirdeğinin filizlen işini yada kuluçkaya yatan bir tavuğun yumurtalarının civcive dönüşmesini beklerken sabretmenin nasıl bir duygu olduğunu  öğrenirsiniz. Yaz geceleri sırt üstü toprağa uzanıp gizemli bir sonsuzluğa dalarak yıldızları saymayı denemişseniz ve yıldız kümelerini ilginç objelere benzetme oyununa ve okadar yıldızın boşlukta nasıl durduğuna dair çocukça bir felsefî tartışmaya katılm ışsanz eğer, öğrenmenin okulla sınırlı bir faaliyet olmadığını bilenlerdensiniz…

oyuncaklarınızı kendiniz yapmışsanız bir de, çocukluğunu geçmiş yüzyılda tamamlayn kuşaklardansınız siz de … Şimdiki çocuklar televizyon ve bilgisayarın sanal iklimlerin de soluklanıyorlar. Çamurda , toztoprak içind eoynayıp kıyafetlerini kirletmiyorlar. Bir ağaca tırmanmıyor, düşüp kollarını kırmıyorlar… Sokaklarımızdan kuş ve çocuk cıvıltıları yükselmiyo r. Artık çocuklar tek başına büyüyorlar. Kavga etmeyi ve barışmayı bilmiyor, yaramazlık etmeyi beceremiyorlar.

Uçurtma yapmasını bilmeyen ve hazır uçurtmaları da uçurtabilecekleri gökyüzü olmayan çocukların çağı…

Zamanlarını bilgisayarla, televizyonla, oyunla , ödevle geçiren çocuklar, geleceğe bir hatıra taşıyam azlarsa , büyüdüklerind e hangi hatıralara sığınacaklar? Arı kovanına çomak sokmayan çocukmu olurmuş!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.