ARAPTAVŞANI

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

ARAPTAVŞANI Kuzey Afrika’dan ; Orta Asya ve Çin’e kadar uzanan bölgelerdeki çöllerde ve kurak düzlüklerde yaşayan,küçük kemiricilerin ortak adıdır. 25 kadar türü olan eıraptavşanlarmın aslında tavşanlarla hiçbir akrabalığı yoktur, Bu kocaman gözlü, kum renginde yumuşacık kürklü ye uzun kuyruklu hayvanlar büyük olasılıkla çok iyi sıçradıklan için tavşana benzetilmiştir. Gerçekten de ancak bir fare büyüklüğünde olan araptavşa-nı, son derece uzun olan arka bacaklannm üzerinde 3 metre ileriye sıçrayabilir. Bu arada, genellikle ucu püsküllü olan ince uzun kuyruğuyla da gövdesini dengeler. Yiyebileceği tohumlan ve böcekleri ararken ya tavşan gibi dört ayağıyla ya da kuyruğundan destek alıp arka bacaklan üzerinde zıplayarak yürür.
Araptavşanı toprağın, altında yaklaşık ; 3 metre uzunluğunda oyuklar kazar ve kavuru?. cu çöl sıcağından korunmak için günün büyük bölümünü yuvasında uyuy^ak geçirir. Yuvasının girişini çoğu zaman toprakla örter, ama tehlike anında kullanmak için ayn; bir çıkış yolu kazdığı da olur. Bazı türlerde birkaç aile büyük bir yuvada birlikte yaşar ve türlerin çoğu kış. uykusuna yatar. . <,
Genellikle yılda iki kez yavrulayan araptav-şanlan .her seferinde ortalama üç yavru doğurur. Yavrular doğduklannda tüysüzdür ve bir süre , yalnızca ön bacaklan üzerinde sürükle-r nerek yürüyebilirler. Arka bacaklan ancak’ sekiz haftahk olduklannda gelişir., Türkiye’ nin Orta, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde araptavşanlannın üç türü yaşamaktadır..


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.