ARAİZ (Oscar)
ARAİZ (Oscar)

ARAİZ (Oscar)

ARAİZ (Oscar)

ARAİZ (Oscar), arjantinli dansçı ve koreograf (Bahia Blanca 1940). Dore Heyer’in etkisinde kaldı. Hem klasik hem modern bale alanında 50’den çok eser verdi. Teat-ro San Martin de Buenos Aires’e bağlı olmak üzere San Martin Ballet’ini kurdu ve yönetti. Winnipeg Kraliyet Balesi, Hamburg ve Paris operaları, Het Ulusal Balesi gibi topluluklarla birlikte çalıştı. 1980’de Grande TTiéâtre de Genéve’e (Cenevre Büyük Tiyatrosu) dans yönetmeni atandı. Başlıca eserleri: Yerli Senfonisi (1965), Muhteşem Mandarin (1967), Romeo ve Juliet (1970), Aile Yaşamından Sahneler ve Mah-ler’in Şarkıları (1975). Yankılar (1976), Eğlence (1977).

O modern dans ve kompozisyon çalıştı Dore Hoyer (Elide Locardi) ve Renate Schottelius .

O da ile çalıştı Maria Ruanova , Pedro Martinez, Amalia Lozano ve Tamara Grigorieva . O Teatro Argentino de La Plata Okulu’nda klasik dans eğitimi aldı.

O resim, müzik, sanat tarihi ve kültürel yönetiminde ileri çalışmalar yapmıştır. O koreografik kompozisyon konusunda uzmanlaşmıştır.

Bir dansçı olarak o Teatro Argentino de La Plata Bale katıldı ve Ticaret Odası Grubu Dore Hoyer katıldı.

1968 yılında Ballet del Teatro San Martin, oluşturulan bir onun eserlerini sundu hangi şirket Senfoni, Magnificat, Romeo ve Juliet ile Bahar Ayini ve ne sanatsal yönetmeni oldu.

1979 yılında Teatro Colon Balesi Müdürü oldu.

1980-1988 itibaren o Grand Theatre de Geneve, İsviçre Danse Müdürü oldu.

1990 ve 1997 yılları arasında, o Renate Schottelius ve yakın Teatro San Martin Çağdaş Bale yönettiği Doris Petroni . 2002 yılından itibaren 2003 yılları Dans Tiyatrosu Argentino de La Plata Müdürü oldu.

Böyle Colon Tiyatrosu Bale Nacional Chileno (banch), Royal Winnipeg Ballet, Ballet Théâtre Contemporain (Angers, Fransa), Belediye Tiyatrosu (Rio de Janeiro, Brezilya) Balesi Bale gibi önemli tiyatro ve bale şirketlerinde koreograf olarak çalıştı belediye Tiyatrosu Sao Paulo (Sao Paulo, Brezilya), Stockholm Opera ve Balesi (İsveç), Fin Balesi (Finlandiya), Paris Opera Balesi (Fransa), Joffrey Ballet (New York, ABD), Bale du Grand Théâtre (Cenevre , İsviçre), Bat-dor (Tel Aviv, İsrail), Roma Opera ve Balesi, Berlin Opera ve Balesi, Het Ulusal Balesi (Amsterdam, Hollanda), Staatstheater Balesi (Bonn, Wiesbaden, Almanya), Ulusal Bale Topluluğu (Lizbon, Portekiz) Grubu Philadelphia multimedya Hareket Dans Tiyatrosu (ABD).

Teatro Colon Kararlı Balesi yarattığı Estancia , Mucizevi Mandarin ve Bir Yaz Gecesi Rüyası . O sorumlu olduğu için opera koreografi Bomarzo ve Musa ve Harun . Bale için Teatro Argentino de La Plata yarattığı Orpheus Şarkısı , Halo ve senil Pazzia .

O ile Kanada Kraliyet Winnipeg Balesi işbirliği artık Eternity , aile Sahneler ve Adagietto (müzik Gustav Mahler ile New York’ta Joffrey Balesi ile), Romeo ve Juliet ile heptagonarasında Sergei Prokofiev . Grand Theatre de Geneve Balesi ile sundu Pulcinella , Öpücük , Rhapsody , Tango (A, Stampone), İber , Mathis der Maler , Deniz , Yedi Ölümcül Günah , Transfigured Night , Hayvanlar Karnavalı , Public , Çocuk Alice , Chimera , dört mizaç , ve evreleme yapılmış Külkedisi içinde Rossini .

Teatro San Martin Çağdaş Bale prömiyeri boyunca numen arasında Arvo Pärt , Noche de Ronda , Heartbreak Tango (romanından uyarlanan Manuel Puig (co – Renata Schussheim) ve ‘ile yönettiği Bestiary İspanyol besteci tarafından müzik eşliğinde,’ Jerome Maesso , serbest solistler ile Julio Bocca ve Eleonora Cassano de, Teatro de la Zarzuelaüzerinde 15 Eylül 1992 tarihinde Madrid, kutlama vesilesiyle Quincentennial .

O opera evreleme ve koreografi sorumlu olan Mor gül co Grand Théâtre de Genève için – Madrid Teatro de la Zarzuela (1999) ile üretim. 2004 yılında hikaye onun sürümünü sundu Torito içinde Julio Cortazar’a Recoleta Kültür Merkezi’nde.

Kariyeri boyunca o da kompozisyonu çok sayıda kurs ve seminerler öğretim, öğretim adadı.

Çağdaş dans kariyeri ARTE XXI yönlendirir. San Martin Üniversitesi ve Dans Grubu UNSAM at Dans Bölümü yönlendirir

O Tango Argentino filmleri (1969) Dir. Simon Feldman, film yapım koreografi çalıştı Şarkı çaresiz Dir. Jorge Coscia (1996), El Fausto Criollo Dir Luis Saslavsky, (1979) ve Işıklar My Shoes (1973) Dir. Luis Puenzo. O da operalar, tesisat ve sergiler işbirliği yaptı.

O defalarca verildi. O kazandı Konex bugüne kadar en önemli koreograf Arjantin’de 1989 yılında Platinum, ve 1999 yılında aynı disiplinde Konex Merit Diploma verildi. 1997 yılında Ulusal Müzik Akademisi üyesi atandı. O oyunun kendi sürümü için Entertainment Yazarları Derneği (ACE) üç ödül kazandı Heartbreak Tango . Doktor Honoris Causa , San Martin Ulusal Üniversitesi.

Onun sürümü Romeo ve Juliet Teatro Colon alınan Clarin Ödülü en iyi dans çalışmaları 2005.

2005 ve 2006 yılında Teatro Colon Bale sanat yönetmeni olarak görev yaptı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*