ARAGON (Louis)

ARAGON (Louis) ile ilgili aramalar,
louis aragon şiirleri,
louis aragon mutlu aşk yoktur,
louis aragon sözleri,
louis aragon kimdir,
louis aragon elsa,
louis aragon ölmek kolaydır sevmekten,
louis aragon poems,
louis aragon yalnız insan,

ARAGON (Louis)

•ARAGON (Louis), fransız yazarı (öl. Paris 1982). — 1979’da fransız televizyonunda katıldığı Dits et Nondits (Söylenenler ve Söylenmeyenler) programında okurda yaratmış olduğu Aragon imgesini sarsacak bir şekilde; kendini gizleyerek, aslında değiştirmediği ama değişmiş izlenimini vermeye çalıştığı yaşamını gözler önüne serdi.

 

Önceleri, Dada akımının öncüleri arasında sayılıyordu, sonradan André Breton ve Philippe Soupault ile birlikte bu yüzyılın en önemli şiir akımı olan Sürrealizm’in kurucularından biri oldu. Bugüne değin şiir, roman, eleştiri, deneme, çeviri olarak 61 kitap yayımladı.

Aragon’un ünü, öte yandan, II. Dünya Savaşı’nda gizli karşı koyma hareketiyle daha bir büyümüştür. Le Paysan de Paris adlı romanı, gerçeküstücülüğün en güzel örneklerinden biri olarak gösterilmektedir. Charles d’Orléans’dan, Victor Hugo’ya değin uzayan bir şiir çizgisini sürdürür gibidir Aragon. Açık yazan ozanlardandır, birçok şiirleri bu yüzden şarkı haline getirilmiştir. Aragon romancı olarak da ün yapmıştır, çağdaş romanında önemli bir yer tutar. Birkaç çevirisi de vardır. 24 Aralık 1982’de Paris’te ölmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.