Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

AR SEN İK

Kimyâda As sembolü ile gösterilen ve metal ile ametal arasında bir özelliğe sahip bir element. On üçüncü yüzyılda element olarak elde edildi ve özellikleri aydınlatıldı. Atom numarası 33, atom ağırlığı 74,91 ’dir Periyodik cedvelin 5A grubunda, fosfor ile antimor arasında olup, ikisinin arasında özellikler gösterir Arsenik, bileşiklerinde 5+, 3+ ve -3 değerlikleri alabilir. Bulunuşu: Yerkürenin kabuğunda çok az bulunan ve geniş olarak dağılmış bir elementtir. Yeı kabuğunda kalay ve antimon nisbetinde bulunmaktadır. İşlenmemiş verimli topraklarda mil yonda bir kaç kısım arsenik bulunmaktadır. Fakaı buralarda da, arsenik ihtivâ eden pestisitlerin biı kaç yıl kullanılmaları sonucu arsenik derişimi biı kaç yüz misli artmaktadır. Deniz suyunda mil yonda on oranında bulunmaktadır. Bâzı elemente ofo^nilr \79tîalr1an hilinivnrça Ha_ arseniği, arsenit vt
arsenitler _ .^ u oıan paris yeşilinde ve bir pigment olan scheele yeşilinde kullanılır. Sülfürleri: Arsenik, kükürt ile As4S3As4S4 (kırmızı arsenik), As2S3 (sarı arsenik) ve As2S5
Dirııemesıne seoeo oıaoıur. Arseniğin zehirli etkilerinin, vücuttaki bâzı enzimlerle birleşerek hücre metabolizmasına bozucu etkide bulunmasından ileri geldiği zannedilmektedir. Arsenik zehirlenmesi, ya bir kerede alman yüksek dozda arsenikten (akut zehirlenme)
Arpacık, bilhassa gençlik yıllarında göz kapağında görülen bir iltihabdır.
meydana gelmesine ve bunu diğerlerinin tâkib etmesine sık olarak rastlanmaktadır. İç arpacık: Göz kapağı kıkırdağı içindeki yağ bezlerinin iltihaplanmasıdır. Bu bezler meibom bezleridir. Göz kapağının iç kısmı görülmedikçe iç arpacık iltihâbını görmek mümkün değildir. Hastalık ekseriyâ sekel (araz) bırakmadan iyileşir. Bâzı hâllerde ise göz kapağı absesi teşekkül edebilir. Bu olayın meydana gelmesi hâlinde ağrı ve gerginlik hissi dayanılmaz hal alabilir. Ekseri çabuk iyileşir. Fakat çok çabuk da bir İkincisi teşekkül eder. Bilhassa müzmin göz kapağı iltihaplarında sık sık arpacık olur. Tedâvîsi: Arpacık çıktığında ve göz kapakları kapaklandığında tedâvî etmek için, bir cezve suda ‘anm çay kaşığı asid borik kaynatılır. Sıcak asid bo- ikli suya pamuk batırılır. Sırt üstü yatan hastanın özü üstüne konur. Soğuncaya kadar 2-3 dakika ı pamuk göz üstünde durur. Koyarken pamuğun yanabilecek kadar sıcak olması lâzımdır. Anti- ‘otikli göz merhemleri de arpacığa iyi gelir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.