Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Appel, Karel

Appel, Karel
HollandalI ressam (Amsterdam 1921 >. Avrupa’nın önde gelen soyut dışavurumcu ressamlardan olan Karel Appel, Kopenhag, Brüksel ve Amsterdamlı ressamların oluşturdukları Öncü COBRA sanat topluluğunun kurucularındandır. Willem de Kooning^in yanı sıra,Kuzeyül- keleri soyut dışavurumculuğunun başlıca temsilcisi olan sanatçının resimlerinde, ilkel mithos ve biyomor- foloji biçimleri ağır basar. Boyaların çok kalın bir biçimde sürüldüğü tablolarının kaba, dışavurumcu bir görüntüsü vardır: İnsanda resmin yontularak yapıldığı izlenimi uyandırır. Tekniği Action pamtingltekniğine yakındır.

Karel Appel'in Özgürlüğe Çığlık adlı bu tablosu, uluslararası dışavurumcu topluluğu COBRA'mn üyelerinin yapıtlarında görülen çocuk resimlerinin etkisini yansıtmaktadır.(Stedelijk Museum, Amsterdam.)

Karel Appel’in Özgürlüğe Çığlık adlı bu tablosu, uluslararası dışavurumcu topluluğu COBRA’mn üyelerinin yapıtlarında görülen çocuk resimlerinin etkisini yansıtmaktadır.(Stedelijk Museum, Amsterdam.)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.