Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Apollon

ApollonApollon
Eski Yunan mitolojisinde, ışık tanrısı. Efsaneye göre Ze- us ve Leto’nun oğulları, Artemis’in ikiz kardeşi olan Apollon, Delos’ta doğmuş (bu yüzden Delos uzun süre Apollon’a tapınanların merkezi olmuştur). Delphoi’ye yerleşerek Python adlı canavarı öldürmüş ve Eskiçağ dünyasının en ünlü kehanet merkezi olan Delphoi tapınağını ele geçirmiştir. Kehanet, tıp, güzel sanatlar, okçuluk, güzellik, sürüler, hukuk, cesaret ve bilgeliğin koruyucusu olduğuna inanılan Apollon, eski Yunanlılar tarafından Zeus’tan sonra en çok saygı duyulan ve eski Yunan ruhunu en kapsamlı biçimde temsil eden tanrıdır. Sonraları güneş tanrısı Helios’la karıştırılarak ışık tanrısı olarak kabul edilmiş, her gün gökyüzünü arabasıyla baştan sona aştığına inanılmıştır. Birçok sevgilisinden en çok tanınanı, kollarından kurtulup defne ağacına dönüşen Daphne’dir. Bu yüzden Apollon genellikle başında bir defne çelengiyle canlandırılmış, atletizm ve müzik yarışmalarında ödül olarak defne çelengi verilmiştir.

Roma mitolojisinde Apollonledebiyat vegüzel sanatların, kültür ve hukukun koruyucusudur. Augustus (İ.Ö. 31-İ.S. 14) onun adına görkemli bir tapınak yaptırmıştır. Delphoi’deki tapınağının duvarlarında iki Yunan özdeyişi vardır: “Kendini Tam”; “Aşırıya Kaçma”.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.