Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

apandis

apandis
Bedende daha büyük bir organa bitişik dar ve uzun eklenti. Günlük dilde apandis denince akla, körbağırsak apandisi ve bu apandisin iltihaplanması olan apandisit gelir. Hattâ, çoğunlukla yanlış olarak apandisit sözcüğü, apandisin yerine kullanılarak “apandisitim ağrıyor”, “apandisiti patlamış”, vb. denir. İnsanda körbağırsak apandisi, incebağırsak-körba- ğırsak deliğinin 2-3 cm altında yer alır ve tıp dilinde vermiform appendix (“kurt biçimi apandis”) diye adlandırılır. 2 – 2 0 cm arası uzunlukta, aşağı yukarı kalem kalınlığında, içi boş bir eklentidir; bir ucu hiçbir yere açılmaz.

Apandis

Apandisin büyük bölümü lenf dokularından oluşur ve buraya mikroorganizmalar kolaylıkla yerleşebilir. Her 15 kişiden birinde, mikrop bulaşması sonucu apandis iltihabı yeni apandisit görülür. Bu, tıbbi bakımdan acil bir durumdur ve genellikle apandisin cerrahi girişimle alınmasını gerektirir. Uzun süre, insan bedeninde hiçbir işlevi olmayan kalıntı bir organ gözüyle bakılan apandisin, günümüzde bedenin bağışıklık tepkilerinin başlatıldığı yerlerden biri olduğu düşünülmektedir. Otçul hayvanlarda da apandise benzeyen büyük bir körbağırsak vardır; ama uzunluğu kalın bağırsağınki kadardır ve sindirime yaradığı sanılmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.