Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Apaçık Bir Hurafe: Falcılık ve Kehânet

Falcılık ve kehânet, gelecekten ve bilinmeyenden haber verme, gizli kişilik özelliklerini ortaya çıkarma gibi iddialarla kullanılan çeşitli tekniklerin ortak adıdır. Bu iş için bazen yıldızların konumu ve burçlar; bazen de kahve telvesi, bakla ya da kişinin kendi eli kullanılır. Hatta oyun kâğıtları, tarot kartları, fal okları, bilgisayar programları gibi bu iş için özel olarak üretilmiş bazı malzemeler de bulunur.
Falcılar ve kâhinler, insanların geleceği öğrenme, başlarına gelecekleri bilme merakını kullanırlar. Bu merakı besleyerek insanları aldatırlar. İnsanların paralarını, zamanlarını ve duygularını istismar ederler. Böylece haksız kazanç ve güç sağlarlar.
Peygamberimiz(s a s’) fala ve kehânete itibar edenlerin vahyi inkâr etmiş sayılacaklarını, namazlarının kırk gün kabul edilmeyeceğini, cennete giremeyeceklerini bildirmiştir (bk. Müslim, Selam, 125; İbn Mace, Tahâret, 122). Çünkü Allah’tan başkası gaybı bilemez. Peygamberler bile ancak Allah’ın
kendilerine bildirdiklerini bilebilirler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.