Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

AORTA ANEVRİZMASI

yapay-damarAORTA ANEVRİZMASI: Herhangi bir atardamarın belli bir bölgesinin balonlaşma tarzında genişlemesi olayına “Anevrizma” denilmektedir. Aorta damarında gelişen anevrizmalara ise “Aorta anevrizması” denilmektedir. Aorta anevrizmalarına aortanm, çıkan aorta, aorta kavisi, göğüs aortası ve karın aortası bölümlerinden herhangi birinde rastlanabilir. Bu dört ayrı aorta bölgesinde gelişen anevrizmaların gerek nedenleri gerekse de oluşturdukları belirtiler birbirlerinden farklılıklar göstermektedir. Çıkan aortada gelişen anevrizmalar, çoğunlukla damarın media tabakasındaki bağdokusunun bozulmasına bağlıdır. Media tabakasında nekrozlar gelişmektedir. Bu tablo “Marfan sendromu” adını almaktadır. Geçmiş yıllarda ise çıkan aortada anevrizma gelişmesine en sık neden olan etken “Sifilis” (frengi) hastalığı idi. Günümüzde sifilis tedavisinin başarıyla uygulanması sonucu bu hastalığa bağlı aorta anevrizmalarına sık rastlanmamaktadır. Atheroskleroz da anevrizmaya neden olan bir diğer etkendir. Aortanm çıkan dalında gelişen bir anevrizma, sol ventrikülün aorta deliğinde de genişlemeye neden olup, “Aorta yetmezliği” bulgularının gelişmesine neden olabilir. Çıkan aortada anevrizma teşhis edilir edilmez, olayın tedavi edilmesi gerekmektedir. Eğer aorta deliği yetmezliği de gelişmişse, bu bozukluğun cerrahi olarak düzeltilmesi gerekmektedir. Aortanm anevrizmalı bölgesi çıkartılıp, yerine yapay bir aorta daman takılır. Aorta kavisinde gelişen bu çocukların çok çabuk yoruldukları ve oynarken nefes darlığına düştükleri, bazen de bayıldıkları görülür. Bu çocuklar biraz yorulduklarında hemen çömelme gereksinimi duyarlar. Bu çocuklarda da çomak parmak ve polisitemi gelişir. Orta şiddetteki fallot tetralojisi vakalarında ise, çocuk istirahatteyken morarmaz. Fakat oynadığı ya da herhangi bir kas etkinliği gösterdiğinde bir süre sonra morarma gelişir. Bu çocuklarda da çomak parmak gelişir. Fakat bayılma görülmez. Hafif şiddetteki fallot tetralojisi vakalarında ise çocuk oynadığında bile morarmaz, olay daha çok bir inter ventriküler septal defekt tablosunu andırır. Fallot tetralojili çocukların kesinlikle ameliyata alınıp, kalpteki anormalliklerin düzeltümesi gerekmektedir.
anevrizmalar büyük bir sıklıkla atheroskleroza bağlıdır. Göğüs aortasmda gelişen anevrizmalar da çoğunlukla -atheroskleroza bağlıdır. Bunun yanı sıra göğüs bölgesine gelen şiddetli küt darbeler de göğüs aortasmda anevrizmaya neden olur. Bu bölgede gelişen anevrizmalar sıklıkla komşu doku ve organlara yaptıkları basküarla çeşitli belirtilerin ortaya çıkmasına neden olurlar .i Anevrizma sol esas bronşa baskısıyla ağrı, nefes darlığı öksürük gibi belirtüerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Rekürrent sinire baskıyla ses kısıklığı gelişir. Esas bronşa yapılan baskı akciğerde “Atelektazi” ye de neden olmaktadır.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.