Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

antilop

antilopEkran Alıntısı
Boynuzlugiller ailesinden toynaklı, geviş getiren çeşitli
Afrika savanalarında yaşayan bubalus (Alcephalus bu bal us), ağır görünümlü olmasına karşını, çok hızlı koşan bir hayvandır. Batı Afrika’da yaşayan dikdik (Madagua) / 20-25 cm boyunda küçük bir antiloptur. Doğu Afrika’da yaşayan büyük kudu (Tragelaphus strepsicus), büyük antilopların en güzellerinden biridir. Sudan çöllerinde ‘yaşayan kılıçlboynuzluıantilobun (Oryx gazel la leucoryx), boynuzlarının yüksekliğiaşağı yukarı boyu kadardır. Doğu Afrika’da yaşayan gerenuk (Litocranius walleri) /’zürafa antilopu” diye adlandırılır.
buna gireceği konusunda bazen anlaşamasalar da, genellikle antilopların 50 kadar cinsi ve ceylanı da içeren 100’ü aşkın soyu kapsadığı kabul edilmektedir. En çok tanınanlar arasında, Afrika ovalarında yaşayan oriks, eland, kudu, bubalus, kum antilopu ve kızıl antilop, Büyük Sahra’da yaşayan addaks sayılabilir. Bongo da, Afrika ormanlarında yaşayan büyük bir antiloptur. Orta boy antiloplar arasındaysa Hindistan’daki kare teke ile
Afrika’daki impala sayılabilir. İlk antiloplar, günümüzden yaklaşık 12 milyon yıl önce, Miyosen’in sonlarında, Avrasya’da ortaya çıkmışlardır. Doğu Afrika’da elde edilen fosil bulguları, insansıların günümüzden en az 2 milyon yıl önce antilop avlamış olduklarını kanıtlamaktadır. Günümüzdeyse, Afrika’nın Sahra’nın güneyinde kalan kesiminde, çiftçiler süt üretimi için eland sürüleri beslemektedirler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.