Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

ANTİKOR

Vücuda giren herhangi bir yaban cı maddeye karşı vücudun meydana getirdiği S£ vunma maddeleri. Mikrop, toksin (mikropları salgıladığı zehirler) veya herhangi bir yabam madde vücuda girdiğinde, vücut otomatik olan bu maddeleri yok etmek için koruyucu maddel îmâl eder. İşte bunlara “Antikor” denir. Vücut iç yabancı olan ve antikor yapımına sebeb olan ma delere de “Antijön” denir. Antikorla olan savunma, akyuvar hücreleriı yaptığı hücresel savunmaya benzemez. Her antil “spesifik”tir; yâni, belli mikrop, toksin veya m! deye karşı özel olarak îmâl edilir ve ona etkili» Antikorların bir^kısmı mikrobu çökeltir, bâzı birbirine yapıştırarak etkisizleştirir, bir kısmı ise tir. Toksinlere yapılan antikorlara ise “antitoks denir. Antikorlan esas olarak “Plazma hücreleri” nilen bir çeşit akyuvar grubu îmâl eder. Vücuda aşı yolu ile zayıflatılmış veya ö rülmüş mikrop verilirse, vücut bu mikropl maddelerine karşı antikor yaparak o mikrc hastalandırıcı olanına karşı da mukâvemet zanmış olur. Bu duruma “bağışıklık” denir. E şıklığı sağlayan, antikorlardır.
uycıcıı ısc ucvıcı uaşKauı oıan geneı vaıı tarafından atanır. Antigua ve Barbuda’nın ekonomisi tarıma ve turizme bağlıdır. Sanâyi henüz gelişmemiş olup, genelde tarım ürünlerinin işlenmesine dayalıdır. Sanâyi ürünleri arasında gıdâ, giyim, bo
caıcıuını uuyuK uır Kısmını t\d u ve ıngıııere ııe yapar. Adalarda ulaşım büyük ölçüde motorlu araçlarla sağlanır. 380 kilometrelik kara yolu ağı mevcuttur. Coolidge havaalanı uluslararasıdır. Ülkenin en önemli limanı St. John’s’tır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.