Anne karnında ameliyat hayat verdi

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Anne karnında ameliyat hayat verdi1

Konya’da idrar torbasında çıkış bölgesi kapalı olduğu için idrarını yapamayan bebek, 17 haftalıkken anne karnında ameliyat edildi. 16 hafta sonra da sağlıklı şekilde dünyaya geldi

Kahramanmaraş’ta 4 yıl önce evlenen İsa (33) ve Saliha Pamuk (28) çifti, bebekleri olacağını öğrenince büyük mutluluk yaşadı. Ancak çiftin bu mutluluğu, doktorların bebeğin böbreklerinde sorun olduğunu ve müdahale edilmezse bebeklerini kaybedeceklerini söylemesiyle yerini üzüntü ve endişeye bıraktı. Öğretmen çift, yaptıkları araştırma sonrasında Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bu tür operasyonların yapıldığını öğrendi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Acar ile görüşen çiftin erkek bebekleri için operasyon kararı alındı.

‘DOĞSA BİLE YAŞAYAMAZDI’
Prof. Dr. Ali Acar ve ekibi, anne karnındaki 140 gram ağırlığında yani yaklaşık iri bir domates büyüklüğündeki bebeğin idrar torbasına 2 santimetre çapında şant yerleştirdi. İdrar torbasından karnın dışına kadar uzanan 11 santimetrelik parça sayesinde bebeğin hayatta kalması sağlandı. Gebeliğin 33. haftasında da öğretmen çift, Mehmet Akif ismini verdikleri bebeklerini kucaklarına aldı. Prof. Ali Acar operasyonla ilgili şunları anlattı: “Çocuk doğsa bile yaşaması mümkün olmayacaktı. Bu nedenle 17 haftalık ve 140 gramlıkken bebeğin böbreğine şant yerleştirdik. Şantın bir ucunu çocuğun idrar torbasında kalacak şekilde, diğer ucunu da karnın dışında, rahmin etrafındaki boşluğa yerleştirdik. Bu sayede böbrekte idrar birikmeden anne karnındaki sıvıyı oluşturmuş olduk. Mehmet Akif 2 kilo 400 gram dünyaya geldi.” Anne Saliha Pamuk da şimdi Mehmet Akif bebeği kucağına almanın mutluluğunu yaşıyor.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.