Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

andezit

andezitEkran Alıntısı
İnce taneli, gri ile siyah arası renkte, püskürük yerli ka- yaç. Andezit porfiri bir plajiyioklaz ana kalıbı içinde, fel- dispat, vb. silikat mineralleri (olivin, piroksen, amfibol ya da biotit) fenokristalleri içerir. Ayrıca içinde, daha düşük miktarlarda manyetit, apatit ve ilmenit bulunur.

Andezitli obsidyen kayaçlarda cam ağır basar. Çoğunlukla andeziti bazalttan ayırdetmek zordur; ama ana kalıbın içindeki feldispatın petrografi çözümlemesi yapıldığında, bazaltta olduğundan daha yüksek miktarda albit çıkar; kimyasal çözümlemedeyse bazaltta daha çok Si02 (%50-65), Na20 ve K20 , buna karşılık daha az demir, MgO ve CaO çıkar. Genellikle andezit, lav akıntıları ve kaya damarları biçiminde, kıta dilimlerinin birleştiği yerlerde, sözgelimi Büyük Okyanus’taki “Ateş Çemberi”nde (And dağlarındaki yanardağları içerir; andezit adı, And dağlarından gelir) ve Cascade dağlarında, Aleut adalarında, Sibirya’da, Japonya’da, Güneydoğu Asya’da, Antil adalarında, Akdeniz’in kuzey kenarında bulunur. Bazı andezitler bazaltlı magmanın farklılaşmasıyla, ama büyük bölümü gömülmüş yerkabuğu kayaçlarının kısmen erimesi sonucunda oluşur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.