Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Anderson, Marian

Anderson, MarianEkran Alıntısı
ABD’Ii kadın opera sanatçısı (Philadelphia 1902). Anderson, kilise korosunda şarkıya başladı. Siyah olduğundan opera eğitimi alma konusunda büyük güçlük
Zengin ve geniş tınıli sesiyle kontralto Marian Anderson, Metropolitan Operasında şarkı söyleyen ilk siyah sanatçı olmuştur. Konserlerinin yanı sıra, birçok plak doldurmuş; 1978’de ABD sanatına katkılarından ötürü Kennedy Onur madalyası verilmiştir.
lerle karşılaştı. 1935’te Arture Toscanini’nin “böyle bir ses yüzyılda bir kez gelir” demesine karşın, aynı güçlükler meslek yaşamında da sürdü: 1939’da “Amerikan Devrimi’nin Kızkardeşleri” örgütü, konser vermek için Washington’daki Constitution Hall’a girmesini engelledi. Bunun üstüne Eleanor Roosevelt, Lincoln Anıtı’nın önünde, 75 000 kişiye bir açıkhava konseri vermesini sağladı. O tarihten sonra hızla ilerleyip, New York Metropolitan Operası’nda şarkı söyleyen ilk siyah sanatçı oldu (1955’te Verdi’nin Maskeli Balo’sunda). 1958’de, hükümet tarafından Birleşmiş Milletler’e yardımcı delege atandı. 1965’te başarılı bir konser turnesinden sonra emekliye ayrılıp, 1978’de, ilk Kennedy Onur madalyasının verildiği beş kişi arasında yer aldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.