Altını duyan Türkiye’ye koşuyor!

Haber |Atletizm Federasyonu Başkanı Terzi, yüksek altın ödüllerinin Türkiye’yi atletizmde cazip hale getirdiğini söyledi. 18’in üstünde olimpiyat şampiyonluğu adayı yabancı atletin milli formayla yarışmak için başvurduğunu kaydetti. “Ancak biz kendi gençlerimize önem veriyoruz” dedi. | Haber

Haber |Altını duyan Türkiye’ye koşuyor! | Haber

 

haber

Son yıllarda atletizme yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Türkiye yabancı sporcular için de çok cazip bir ülke haline geldi. Özellikle olimpiyat ve dünya şampiyonalarında dereceye giren soporcular için öngörülen ödül yönetmeliği birçok gelecek vadeden sporcunun Ay-Yıldızlı forma altında yarışmak için başvurmasına neden oldu.

1-2 devşirme için kapı açık
Türkiye Atletizm Federasyon’u Başkanı Mehmet Terzi ise yoğun talepten bir hayli şikayetçi. Şu an dünya veya olimpiyat şampiyonu olabilecek kapasitede 18’in üzerinde atletin Türkiye adına yarışmak için kendilerine başvurduğunu belirten Terzi “Biz bu başvuruları kabul etmiyoruz. Devşirme sporcuları belli bir seviyede tutmak istiyoruz. Çünkü kendi gençlerimize önem veriyoruz.Onları yetiştirmek isitiyoruz. Fakat yararlı olabilirse 1- 2 sporcuya vatandaşlık verme ihtimali de var. Ancak isim vermek yanlış olur” dedi.
Sebep yönetmelik
Yabancıların Türkiye’ye gösterdiği ilginin sebebi olarak ödül yönetmeliğini gösteren Terzi, “Diğer ülkelere göre bizim yönetmeliğimiz çok daha cazip” ifadelerini kullandı. Öte yandan Başkan Mehmet Terzi, Fenerbahçe’nin ABD’li sprinter Carmelita Jeter’i transfer etmek istediği iddialarına için de “Bu konuda yorum yapamam. Bir bilgimde yok” diye konuştu.
En cimrisi ABD
Londra Olimpiyatları’nda altın madalya kazanana en yüksek ödül (2 bin Cumhuriyet Altını) vadeden ülke Türkiye. Türkiye’yi Malezya (500 bin euro) ve Azerbaycan (510 bin dolar) takip etti. Sporcularını başka ülkelere kaptıran Rusya da altın madalya ödülmiktarını 100 bin euroya çıkardı.Oyunlarda en başarılı ülke ABD altın madalya karşılığında 20’şer bin dolar vererek en cimri ülke oldu. Buna karşın ABD’li sporcular sponsor gelirleriyle kazançlarını artırabiliyorlar.
ŞAMPİYON OLANA 1,3 MİLYON LİRA
Türkiye’deki ödül yönetmeliğine göre olimpiyatlarda birinci olan sporcuya 2000 (1,3 miyon lira), ikinci olana 1500 (975 bin lira), üçüncülük elde eden sporcuya da 1000 (650 bln lira) Cumhuriyet Altını karşılığı para veriliyor. Londra’da düzenlenen 2012 Olimpiyatları’nda tekvandoda Servet Tazegül ve atletizmde Aslı Çakır Alptekin altın; atletizmde Gamze Bulut ve tekvandoda Nur Tatar gümüş; güreşte Rıza Kayaalp de Türkiye’ye bronz madalya kazandırmıştı. Altın madalyanın sahibi sporcular 1 milyon 274 biner lira, gümüş madalyalı sporcular 955 bin 500’er lira, bronz madalyaya uzanan sporcu ise 637 bin lira para ödülü elde etmişlerdi.
Türkiye’nin devşirme atletleri
Alemitu Bekele- Etiyopya: Uzun mesafe Elvan Abeylegesse- Etiyopya: 2000-3000-5000- 10000 metre ve yarı maraton
Elvan Abeylegesse- Etiyopya: 2000-3000-5000- 10000 metre ve yarı maraton
İlham Tanui Özbilen- Kenya: 1500 metre
Karin Melis May- G.Afrika: Uzun atlama
Sviatlana Sınırtaş- Belarus: Gülle atma
Oksana Mert- Rusya: Disk atma
Tatyana Köstem: Sırıkla yüksek atlama
Anzhele Kınet: Heptatlon
Sultan Haydar – Etiyopya: Maraton
Meliz Redif: 4X100 Ramil Guliyev: 100 metre, 200 metre
Meryem Erdoğan- Etiyopya: 1500 metre
Mert Girmagelese- Etiyopya: 3000- 5000-10000 metre
Polat Kemboi Arıkan- Kenya: 5000-10000 metre
Tarık Langat Akdağ- Kenya: 3000 metre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.