ALEA (Tomas Gutierres)

ALEA (Tomas Gutierres) ile ilgili aramalar,
the last supper tomas gutierrez alea,
tomás gutierrez alea,

ALEA (Tomas Gutierres)

■’ALEA (Tomas Gutierres), kübalı film yönetmeni. — Son çalışmaları: La ultima cena (Son Akşam Yemeği) (19761. Loos Sobrevivientes (Sağ Kalanlar) [19791.

Tomás Gutiérrez Alea  11 Aralık 1928 – Nisan 1996 16) bir oldu Kübalı yönetmen. Şöyle yazdı ve 20’den fazla özellik, belgesel, ve post-Devrimci Küba içine onun keskin kavrayış için bilinen kısa film yönetti, devrim ve sosyal, ekonomik ve politik koşulların eleştirilerine özveri arasındaki hassas dengeye sahip ülke.

Gutiérrez çalışması olarak topluca bilinen 1960 ve 1970’lerde ortaya çıkan bir sinematik hareketin temsilcisidir Yeni Latin Amerika Sineması . Aynı zamanda “gibi belirli isimlerin çeşitli yazarlar tarafından anılan bu toplu hareket, Üçüncü Sinema “, “Sine Libre” ve “Eksik Sinema ,” büyük ölçüde problemleri ile ilgiliydi yeni sömürgecilik ve kültürel kimlik. hareketi siyasi ve sosyal değişim için bir araç olarak oluşturulan bir sinema Hollywood tarzı ticari mükemmellik ve auteur odaklı Avrupa sanat sineması hem reddetti. Bağlı olmayan kaynaklar yapımcıların eksikliği küçük bir parçası, estetik sinemanın toplumsal işlevine ikincil öneme sahipti. Hareketin ana hedefi izleyici filmin söylemi aktif, kendinin farkında katılımcı haline geldiği filmler oluşturmak oldu. İzleyiciler sorunun seyirci haberdar etmek ve toplumsal değişimin aktörleri olmak isteyen tiyatro bırakmak umuduyla, o zaman itibariyle net çözüm vardı toplumda mevcut sorunun analizi ile sunuldu.

En popüler eserler
Gutiérrez ilk yaygın başarılı özelliği, Muerte de un burócrata (bir Bürokratı Ölümü) (1966) sinema komedi tarihine saygı bir tür olarak kendini tanıtır ve çalışmalarına doğrudan imalar içeren Buster Keaton , Laurel & Hardy , Luis Bunuel , Ve bircok digerleri. Hikaye ölen amcası mezardan ve vücudu kimlik kartı ile gömülü sonra sonra gömdükleri için bürokratik ofisleri aracılığıyla genç bir adamın karıştırıcı kötü durumunu izler.

Bir sonraki filmi, Memorias del Subdesarrollo (Azgelişmişliğin Memories) (1968) Devrimi’nden bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nde gösterildiği ilk Kübalı filmi oldu. Dayanarak Edmundo Desnoes ‘ın roman “Inconsolable Memories,” Film arasındaki dönemde Havana’da bir ahlaki belirsiz burjuva entelektüel yaşam anı Domuzlar Körfezi ve Küba Füze Krizi . kahramanı bir siyasi duruş bir yol ya da başka almak istemeyen, henüz geriye ve gelişmemiş olduğu için etrafındaki ülkeyi hor devam ediyor. Hayatı sonunda bu yeni Küba’da hiçbir faydası olan bir kişilik haline hiçliğe kaybolur.

Bir kendine dönüşlü cameo Görünüşte, Gutiérrez bir “her şeyi biraz ile kolaj …” filmi çağırır. Gutiérrez gibi erken Sovyet sinemacıların filmlerini hatırlatan ajitasyon montaj dizilerine el kameralardan alınan uzun kırılmamış çekim kullanmak belgesel tarzı anlatı dizilerinden, malzeme ve Anılarda filmsel stilleri baş döndürücü bir dizi kullanır Sergei Eisenstein . Hatıraları çeşitli yararlanır doğrudan belgesel görüntüleri çekim, hala fotoğraf, arşiv ve aktüalite çekimleri, Hollywood filmlerinin klipleri ve kaydedilen konuşmalar da dahil olmak üzere medyanın türleri Fidel Castro ve John F. Kennedy basit Hollywood’a doğrudan aksine bir görünüşte çok fazla tahrip filmi dilini oluşturmak için, tarzı.

Devrimin eleştiri ve Küba toplumu sadece Memories kalbinde, ama Gutiérrez tüm eserleri rağmen, Gutiérrez Küba sosyalizmin özel bir destekçisi olmaya devam etmiştir. Ama eserleri pek ya propaganda olarak tarif edilebilir. “… Sinema devrimci sürecin katılımı uyarır aktif ve seferberlik elemanı sağlar: Gutiérrez diyerek çelişkili yaklaşım motivasyon nitelendirdi. Daha sonra, harangue ve nasihatin dayalı bir moral sinema yaratmak için yeterli değildir. Biz teşvik ve eleştirel bir tutum geliştirir bir sinema gerekir. Ama nasıl eleştirmek ve aynı zamanda biz dalmış olduğu gerçeği güçlendirmek için? ”

Onun tarzı ile ilgili olarak, Gutiérrez “süreci iyileştirmek isteyen devrim içinde eleştiri yapan bir adam, onu mükemmel, ama onu yok etmek için değil” kendini çağırdı. [3]

Geç kariye
Aşağıdaki yıllarda, Gutiérrez kendi filmlerini yapmak ve ICAIC aracılığıyla genç sinemacıları umut verici akıl hocalığı arasında yaptığı zaman bölünmüş.

1972 ve 1976 yılında sırasıyla Gutiérrez Una pelea cubana kontra los demonios (Demons Karşı Küba Mücadele) ve iki tarihsel metrajlı filmler tamamladı La última aralığı (Son Akşam Yemeği). İspanyol sömürge Küba’da Hem set, film emperyalizm, din ve kölelik Küba’nın geçmişte çelişkileri ve ikiyüzlülüğü çalışma.

(Hasta cierto punto belli bir noktaya kadar ) (EZ eşi Mirta Ibarra.) Film bazı sansür uygulandı ve hala yüksek kabul edilse de, Küba eleştirmenler onun az eserlerinden biri tarafından ele bu güne kadar kalır. yönetmen kendisi filmi “belli bir noktaya kadar” sadece başarılı olduğunu şaka yollu söyledi

1990’ların başında, Gutiérrez arkadaşı ile birlikte doğrudan onun son iki filmi onu zorlayarak, hastalık düştü Juan Carlos tabio . İlk, Fresa y çikolata (Çilek ve Çikolata) (1993) için aday gösterilen ilk Kübalı filmi oldu Akademi Ödülü En İyi Yabancı Film. bir taahhüt Marksist öğrenci ve flamboyantly eşcinsel sanatçı arasındaki sıkça conflictory ilişki filmin hikayesi merkezleri. Gutiérrez son filmi, Guantanamera azgelişmişlik ve bürokrasiyi: (1994) geleneksel böyle Gutiérrez eski hedeflerine daha ince bir yaklaşım almak için bir kadroyla ve romantik komedi gibi unsurları kullanır. Film kazandı Gümüş Ayı – Jüri Özel Ödülü de 44 Berlin Uluslararası Film Festivali’nde . [4]

Onun arkadaşlarına bilinen adıyla Titon, yaş 67 de o gömüldü, 16 Nisan 1996 tarihinde Havana’da öldü Colon Mezarlığı, Havana .

Filmografi 
La Caperucita roja (1947) – Kısa film
El fakir (1947) – Kısa film
Una confusión Cotidiana (1950) – Kısa film, tarafından “Ortak Confusion” dayalı Franz Kafka
Il sogno de Giovanni Bassain (1953)
El Megano (1955) – Julio García Espinosa, Alfredo Guevara, José Massip ile işbirliği içinde belgesel film,
La toma de La Habana por los ingleses (1958) – Belgesel filmi
Esta tierra nuestra (1959) – Belgesel filmi
Devrim Hikayeleri (Historias de la Revolucion) (1960) – Roman, 81. dakikada
Genel Kurul (Asamblea genel) (1960) – Belgesel filmi, 14 dakika
Invader ölüm (Muerte al Invasor) (1961) – Belgesel filmi, 16 dakika
Oniki Sandalyeler (Las doce sillas) (1962) – Roman, 97 dakika
Cumbite (1964) – Roman, 82. dakikada
Bir Bürokratı (Ölüm un burócrata de Muerte ) (1966) – Roman, 85. dakikada
Azgelişmişlik (hatıraları Memorias del Subdesarrollo ) (1968) – Roman, 97 dakika
Demons Karşı Küba Mücadele (Una pelea cubana contra los demonios) (1971) – Roman, 130 dakika
El arte del tabaco (1974) – Belgesel filmi, 7 dakika
Son Akşam Yemeği (La última aralığı) (1976) – Roman, 120 dakika
One Way veya başka bir (De cierta manera) (1977)
Dul ( Los sobrevivientes ) (1979) – Roman, 130 dakika
Belli bir noktaya kadar (Hasta cierto punto) (1983) – Roman, 88. dakikada
Park Letters from (Cartas del Parque) (1988) – Roman, 88. dakikada
Uzak Apart (Contigo en la distancia) (1991) – Roman, 27. dakikada
Fresa y çikolata (1993) – Juan Carlos tabio, Kurgu, 110 dakika ile birlikte yönettiği
Guantanamera (1995) – Juan Carlos tabio, Kurgu, 101 dakika ile birlikte yönettiği

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.