Anasayfa » Anlamlı Sözler » Aldatan Kadınlar (ALDATMACA )
aldatılanlar
aldatılanlar

Aldatan Kadınlar (ALDATMACA )

Evlilikler birçok farklı nedenden ötürü dağılıyor, ancak üstesinden gelmesi en yaygın ve en zor olanlardan biri, evli bir çiftden birinin birdiğerini “aldattığını” keşfetmesi.

Aldatma tanımını çiftler arasında ve içinde büyük ölçüde değişiklik gösterebileceği için aldatmaca kelimesini koydum. Her ne kadar çoğu kez eşinden veya bağlı partnerinden başka biriyle açık cinsel eylemde bulunsa da, bir eşin gizlice kullandığı pornografinin kullanımıyla, cinsel temas olmadan tamamen duygusal bir ilişki, sanal ilişkiler, hatta sadece çıldırmak üzere olan sadakatsiz ruhlu insanların veyada flört etmekle yaşanan bir ilişki ile parçalanan çiftler aileler ve yuvalar var .

Sadakatsizlik yeni bir fenomen değildir. İnsanlar evli ya da başka bir şekilde çiftler olarak birleştikleri sürece dünya tarihinde hep var olmuştur. 

Çok garibinize gidebilir ama, Evlilik danışmanlarının çoğu , ilişkilerin bazen sıkıntılı ilişkilerin yanı sıra mutlu ilişkilerde de meydana geldiğini bildirmektedirler.

Amerikan Evlilik ve Aile Terapisi Birliği’ne göre, ulusal araştırmalar evli kadınların yüzde 15’inin ve evli erkeklerin yüzde 25’inin evlilik dışı ilişkide bulunduğunu gösteriyor. Cinsel ilişki olmadan duygusal ve cinsel ilişkiler dahil edildiğinde insidans yaklaşık yüzde 20 daha yüksektir. Daha fazla kadın ev dışında çalışmaya başladıkça, bir ilişki yaşama şansları da arttı.

Aldatıcılık hakkında, son zamanlarda iki mükemmel ve aydınlatıcı kitaptan oluşan bir cilt: Bir New York psikoterapisti Esther Perel ve Boulder’da bir psikoterapist olan Michele Weiner-Davis’in “Aldatma Şifası”, Colo: Her iki kitap da, yazarların ilişkileri işleriyle parçalara ayrılmış olan geniş tecrübe danışmanlığı çiftlerine dayanıyor.

İyi haber şu ki, bir ortağın dolaşmasına neyin neden olduğuna ve bir çiftin nasıl bir arada kalması gerektiğine bağlı olarak, aldatmaların boşanmayla sonuçlanmasına gerek yok. Aslında, Bayan Perel ve diğer evlilik danışmanları, aldatmadan sonra iyileşmeyi ve yeniden inşa etmeyi seçen çiftleri, daha önce olduğundan daha güçlü, daha sevgi dolu ve karşılıklı olarak anlayan bir ilişkiyle sonuçlandı.

Bayan Weiner-Davis bir röportajda “İhanete uğrayan insanların evliliğin içinde kalmaktan utanılacak bir şey olmadığını bilmeleri gerekiyor – paspas değil, savaşçı” dedi. “Acı içinde çalışarak ailelerine sağladıkları hediye çok büyük.”

Perel, “bazı ilişkilerin bir ilişki için ölümcül bir darbe yaratacağını” kabul etti. Ancak, “Diğerleri şiddetle ihtiyaç duyulan değişime ilham verebilir. İhanet kemiği keser, ancak yara iyileşebilir. Pek çok insan, onlara yalan söylerken bile, eşlerinin refahını derinden önemsiyor, ihanete uğrayanların birçoğu, kendilerine yalan söyleyen ve birlikte kalmak için bir yol bulmak isteyenleri sevmeye devam ediyor. ”

Sonuncusu, bir arkadaşımın, kocasının ilişkisini keşfettikten sonra içinde bulduğu pozisyondu. “İlk başta onu kovmak istedim” dedi. “Ama boşanmak istemediğimi farkettim. Annem bunu yaptı ve yalnız üç çocuk yetiştirdi. Çocukluğumun tekrarını istemedim. O zamanlar 2 yaşında olan oğlumun hayatında bir baba olmasını istedim. Ama aynı zamanda birlikte kalacak olsaydık, çift danışmanlığına gitmemiz gerektiğini de biliyordum. ”

Bir düzine oturumdan sonra, arkadaşım eleştirel görüşlerle uzaklaştı: “Mükemmel olmadığımı biliyorum. Oğluma iyi bakmaya odaklanmıştım ve kocam ihtiyacı olanı benden alamadı. Herkesin hata yapmasına ve onlardan bir şeyler öğrenmesine izin verilmelidir. Birbirimizle nasıl konuşulacağını ve gerçekten dinlendiğini öğrendik. Onu seviyorum ve saygı duyuyorum, ayrılmadığımız için çok mutluyum. Harika bir baba, teşvik edici bir ortak ve evliliğimiz mükemmel olmasa da, kim? – birbirimizi destekliyor ve besliyoruz. Bu ilişki içinde çalışmak bizi daha da güçlendirdi. ”

Arkadaşımın da olduğu gibi, çoğu olay, günaha ve fırsat tarafından beslenen evlilik ilişkisinden memnuniyetsizlikten kaynaklanıyor. Bir ortak, eşlerinin duygusal ve cinsel ihtiyaçlarını göz ardı etmek için iş, ev işleri, dışarıdaki faaliyetler ve hatta sosyal medyada sonsuz saat ve gün geçirebilir. Genellikle ihanet edilen ortaklar, ilişkide neyin eksik olduğunun farkında değillerdi ve sorunların demlendiğinden şüphelenmediler.

Veya sorun, bir ortağın çatışma ile başa çıkamama, samimiyet korkusu, derinlemesine güvensizlik veya yaşam koşullarında, bir zamanlar devam eden dikkat ve şefkat ilişkisini çeken evlilik ilişkisini tehdit eden değişiklikler gibi kişisel sorunlarından kaynaklanabilir.

Ancak geri dönüşümsüz uyumsuzluk veya fiziksel ya da duygusal istismarın eksik olması, profesyonel danışmanlık ve evliliği korumak için karşılıklı bir isteklilik ile terapistler, çiftlerin aldatma travmasının üstesinden gelme ve çoğunlukla daha boşanma travmasının ne olduğunu önleme şansının yüksek olduğunu savunuyorlar.

Bayan Weiner-Davis, “devam etmekte olan fiziksel istismar veya bağımlılık gibi en ağır vakalar haricinde” boşanmanın çoğu zaman çözdüğünden daha fazla sorun yarattığını, “ilk boşanma busting” yazmasını isteyen bir gözlem olduğunu belirtti.

Bayan Weiner-Davis, aldatmadan kurtarmanın zor bir iş olduğunu ve sürecin acele edilemeyeceğini kolayca kabul ediyor. Yine de, yeni kitabında yazdığı gibi, “birçok müşteri, ortaklarının ilişkisi için olmasaydı paylaştı, hiçbir zaman onların gözüne bakmazdı, tartışmazlardı ve temellerini oluşturan temel sorunların bir kısmını iyileştirdiler. ilişkisi.”

Bayan Weiner-Davis, evliliği mahvetmek yerine, olumlu değişiklikler için katalizör görevi gördü. Yeni kitabında, hem ihanet etmiş eşe hem de ortaklarının duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını daha iyi anlamaları ve karşılamalarına yardımcı olabilecek sadakatsiz olanlar için görevler yazıyor.

NYT Parenting’e Kaydolun

NYT Parenting’deki ekipten: Ebeveynler için en son haberleri ve yönlendirmeleri alın. Çok şey ifade eden küçük ebeveynlik anlarını kutlayacağız – ve aileleri için önemli olan hikayeleri paylaşacağız.KAYDOL

Hem kendisi hem de Bayan Perel, iyi danışmanlığın yararı ile bazı çiftlerin eski evliliklerini “boşalttığını” ve daha dürüst ve sevgi dolu bir ilişkiyle yeniden başladığını bulmuşlardır.

Bayan Weiner-Davis şunları söyledi: Çiftin, aldatmalara yol açan meseleler üzerinde çalışırken ortaya çıkabilecek birçok iniş ve çıkışları havalandırmasına yardımcı olabilecek bir terapist bulmak önemlidir. “Gerilemeleri beklerlerse ve onlarla çalışmaya istekli olurlarsa, iyileşmiş bir evlilikle sonuçlanma ihtimalleri iyidir.”

“Sadakatsizlik, benzersiz terapötik beceriler gerektiren benzersiz bir durum” dedi. Bir terapist seçerken, çiftlerin, terapistin aldatma tedavisinde herhangi bir eğitim ve deneyimi olup olmadığını ve terapistin evliliklerin iyileşmesine yardımcı olmasında ne kadar başarılı olduklarını sorduğunu söyledi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.