Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Albers, Josef

Albers, Josef

Dörtgenlere Saygı: Yeşil Koku (1963), Josef Albers'in geometrik bir düzlem içinde ışık ve renk arasındaki ilişkilerle ilgili deneylerinin başarılı bir örneğidir. Almanya'da Bauhaus'ta ders vermiş olan Albers Dörtgenlere Saygı dizisi üstünde çalışmaya 1949'da başlamıştır.

Dörtgenlere Saygı: Yeşil Koku (1963), Josef Albers’in geometrik bir düzlem içinde ışık ve renk arasındaki ilişkilerle ilgili deneylerinin başarılı bir örneğidir. Almanya’da Bauhaus’ta ders vermiş olan Albers Dörtgenlere Saygı dizisi üstünde çalışmaya 1949’da başlamıştır.

Alman asıllı ABD’li ressam (Bottrap, Almanya 1888New Haven, Connecticut 1970). Non figüratif resimde renk ve ışık anlayışındaki araştırmalarıyla modern sanata pek çok katkısı bulunan Josef Albers, 1923-1933 arasında Bauhaus’ta ders verdi. Bauhaus’un Nazi hükümeti tarafından kapatılması üstüne ABD’ye göçüp, Kuzey Carolina’daki Black Mountain Koleji’nde, günümüzün pek çok öncü sanatçısına öğretmenlik yaptı. Çeşitli ABDİ üniversitelerinde gezici öğretmen olarak ders verip, 1950-1960 yılları arasında Yale Üniversitesi’nde Tasarım bölümünün yöneticiliğini üstlendi. Anıtsal çalışması interaction of Colof \ (Rengin Karşılıklı Etkisi, 1963, yeni basımı 1975) yayımladı. Konstrüktivist sanatla ilişkili olan, ama biçimsel soyutlukla ilgisi bulunmayan Josef Albers, optikle, renk ve ışıkla araştırmalar yapmış, Bauhaus’taki ilk yapıtlarında siyah-beyaz ile çeşitli renklerin birbirini izlediği resimlerden sonra saf, birbirine karışmayan renklere eğilimini daha açık biçimde ortaya koymuştur. Çalışmaları duygusal anlatımcılıktan çok, fiziksel olgularla ve görmenin fizik etkisiyle ilgilidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.