Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Alabama (eyalet)

Alabama (eyalet)

Alabama'nın merkezi Montgomery'de, eyalet meclisi binası. Amerika Konfedere Devletleri hükümetinin kurulduğu an Iaş ma J 1861'de bu binada yapılmış ve Jefferson Davis, konfederasyonun başkanlığınalseçilmiştir.

Alabama’nın merkezi Montgomery’de, eyalet meclisi binası. Amerika Konfedere Devletleri hükümetinin kurulduğu an Iaş ma J 1861’de bu binada yapılmış ve Jefferson Davis, konfederasyonun başkanlığınalseçilmiştir.

ABD’nin güney kesiminde eyalet. Kuzeyde Tennessee, doğuda Georgia, güneyde Florida, batıda Mississippi eyaletleriyle sınırlı olan Alabama’nın, yüzölçümü 133 667 km2, nüfusu 4 040 587, merkezi Montgomer.Yağışlı astropikal iklim etkisindeki eyalette, uzun süre tarım başlıca gelir kaynağı olmuş, ama günümüzde hizmetler ve sanayi kesimleri öne geçmiştir. Madan kömürü, petrol, doğalgaz, boksit, vb. yeraltı gelir kaynakları bakımından zengin olan eyalette, başlıca sanayi kolları arasında imalat sanayisi, demir-çelik sanayisi, metalürji sanayisi, kimya sanayisi, dokuma sanayisi, hazırgiyim sanayisi, vb. sayılabilir. Ayrıca eyalet, Meksika körfezi kıyısındaki tatil merkezleri, av ve balıkçılık alanları, ulusal parklar ve tarihsel anıtlarıyla çok sayıda turist çekmektedir. TARİH

Arkeoloji kazılarında elde edilen kalıntılardan, İ.Ö. 7 000’e doğru yerleşildiği anlaşılan Alabama eyaleti topraklarında, çeşitli kızılderili uygarlıkları1 gelişti.Alonso Alvarez de Pineda’nın 1519’da Mobile koyunu bulmasından sonra, 1540’ta yaklaşık 500 kişilik bir toplulukla bölgeye ulaşan Hernando De Soto, Kızılderili önderi Tuscaİoosa’yı ağır bir yenilgiye uğrattıysa da, İspanyol- lar Alabama’da sağlam bir üs oluşturmayı başaramadılar. Beyazların ilk kalıcı yerleşme yerini 1711 ‘de kuran Fransızlar, oluşturdukları büyük çiftliklerde çalıştırmak için, 1719’da Afrika’dan zenci köle getirtmeye başladılar. 1763’te Fransızların İngilizlere bıraktıkları Alabama, Bağımsızlık Savaşı döneminde İspanyollar tarafından geri alındıysa da, 1814’te kesin olarak ABD’ye katıldı. 1817’de bağımsız bir bölge olarak örgütlenip, 14 Aralık 1819’da ABD’nin 22. eyaleti oldu.Ayrılık Savaşı öncesinde ABD’den ayrılan (11 Ocak 1861) dördüncü eyalet olan Alabama’nın merkezi Montgomery, Konfederasyondun (Güneyliler) başkenti oldu Savaşı Kuzeylilerin kazanmalarından sonra, Alabama Haziran 1868’de yeniden ABD’ye katıldı.

Birmingham, Alabama'nın en büyük kenti olmasının yanı sıra"Güney"in başlıca demir-çelik sanayisi merkezidir

Birmingham, Alabama’nın en büyük kenti olmasının yanı sıra”Güney”in başlıca demir-çelik sanayisi merkezidir

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.